Plzeňský kraj má na příští rok mírně přebytkový rozpočet

Plzeňský kraj bude příští rok hospodařit s mírně přebytkovým rozpočtem a předpokládanými příjmy 5,05 miliardy Kč a výdaji 4,83 miliardy Kč. Po splacení úvěru, který si kraj letos a příští rok vezme na předfinancování projektů dotovaných EU, má rozpočet skončit přebytkem zhruba 1,7 milionu korun. Rozpočet, který po letech šetření umožňuje díky očekávaným vyšším příjmům posílit výdaje ve většině kapitol, dnes schválili zastupitelé.

Na dotované stavby si kraj letos poprvé půjčil na předfinancování kolem 200 milionů a příští rok dalších zhruba 460 milionů. Po proplacení dotací chce celý úvěr v roce 2015 splatit a opět být jediným nezadluženým krajem. "Rozpočet se ale připravuje v září a od té doby se zase zlepšil příjem z daní, takže nakonec bude přebytek rozpočtu nejspíš vyšší, letošní přebytek bude 100 až 150 milionů," řekl hejtman Václav Šlajs (ČSSD). Letos měl kraj schválený vyrovnaný rozpočet o objemu 4,3 miliardy korun.
 
Meziročně počítá hejtmanství příští rok s nárůstem daňových příjmů o 7,2 procenta na 3,7 miliardy korun a s celkovým růstem příjmů o 17 procent. Kapitálové příjmy kraje mají bezmála o polovinu stoupnout na 1,1 miliardy, hlavně díky vyplacení dotací z předfinancovaných projektů EU. I díky tomu si může po letech šetření dovolit posílit většinu výdajů. Výjimku tvoří zdravotnictví, kde oproti letošku klesnou výdaje o 67 milionů na 450 milionů. Důvodem je snižování ztráty nemocnic. Kraj jim příští rok proplatí formou služby obecného hospodářského zájmu 140 milionů, letos to bylo 240 milionů Kč.
 
Největší výdajovou položkou rozpočtu je doprava, kraj na ni dá příští rok téměř 1,7 miliardy Kč, meziročně o 14,4 procenta víc. O 22 procent, na 273 milionů Kč, mají meziročně stoupnout výdaje na kulturu a cestovní ruch. Z toho půjde 258 milionů Kč na kulturu. Kraj přispěje 28 miliony na projekt Plzeň - Evropské hlavní město kultury, zvýší příspěvky některým akcím a festivalům, plzeňským divadlům a filharmonii. Byť se na čtyři miliony zdvojnásobí program na obnovu a záchranu památek, opozice kritizovala, že do něj nejde dost peněz.
 
"Rozpočet kraje zásadně opomíjí péči o kulturní památky a rozvoj drobného cestovního ruchu, jak by bylo vhodné u kraje s převážně venkovským charakterem," řekl Marek Sýkora z klubu TOP 09 a Starostové. Připomněl, že z 501 obcí kraje jich má 351 méně než tisíc obyvatel. Na regionální rozvoj kraj dá příští rok 96 milionů korun, letos to bylo 62 milionů. Z 50 na 80 milionů se například posílí dotace na stabilizaci a obnovu venkova.
 
Opoziční zastupitelé ODS se neúspěšně pokusili prosadit několik pozměňovacích návrhů. Chtěli například o víc než 20 milionů korun posílit vlastní investice kraje do silnic třetích tříd a navýšit příspěvky na kulturu a památkovou péči.
 
zdroj: ČTK