Plzeňský kraj dá na opravy silnic přes miliardu Kč, dosud nejvíc

Víc než miliardu korun dá letos Plzeňský kraj na opravy a rekonstrukce svých silnic druhé a třetí třídy. I když v minulých dvou letech se částky na opravy silnic pohybovaly také kolem miliardy korun, letošních předpokládaných 1,048 miliardy je dosud nejvíc, řekl ČTK hejtman Václav Šlajs (ČSSD). Suma zahrnuje peníze z evropských zdrojů, krajského rozpočtu a ze státních peněz.

Plzeňskému kraji patří kolem 4500 kilometrů silnic druhé a třetí třídy, velká část je ale ve špatném až havarijním stavu. Šlajs uvedl, že stát vybral za sedm let na spotřební dani z pohonných hmot a na silniční dani přes 550 miliard korun, na krajské silnice z toho nedal ani korunu. Část této daně přitom vzniká také na krajských silnicích. Na západě Čech jsou tyto silnice poznamenané zvýšeným provozem nákladní dopravy, která se snaží vyhnout placené dálnici. Letos poprvé kraj dostane peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury.
 
"Stát letos na opravy silnic druhé a třetí třídy uvolní celkem 4,6 miliardy korun, z toho pro Prahu bude 200 milionů a zbytek se rozdělí v poměru podle délky silnic druhé a třetí třídy mezi jednotlivé kraje. Pro Plzeňský kraj to znamená, že letos obdržíme 414 milionů," uvedl Šlajs.
 
Miliardová investice umožní v kraji kompletně opravit desítky kilometrů silnic a také několik mostů. Bude záležet na zvolené technologii a například i na povrchu komunikace. Hejtmanství chce peníze směřovat na nejpotřebnější opravy, zároveň ale chce zachovat určitou vyrovnanost mezi jednotlivými okresy. Zhruba polovinu peněz už kraj rozdělil na konkrétní stavby, o zbytku by chtěl rozhodnout v únoru. Do příštího plánovacího období EU má kraj podle Šlajse připraveny dopravní projekty za zhruba 2,5 miliardy korun.
 
zdroj: ČTK