Plzeňské Asia Bistro nesmí dočasně vařit z živočišných produktů

Plzeňská restaurace Asia Bistro nemůže dočasně zpracovávat živočišné produkty. Nařídila jí to Státní veterinární správa, která zjistila v provozovně nedostatky. ČTK to dnes sdělil mluvčí správy Petr Pejchal. 

Restaurační kuchyň nebyla podle inspektorů udržována v čistotě a požadovaném stavu. Byly tam silně znečištěné stěny a stropy s oprýskanou omítkou, nánosy špíny a pavučiny. Na méně přístupných místech podlah a vybavení ležely nánosy špíny, uvedl mluvčí. Podle něj inspektoři rovněž zjistili v provozovně přítomnost hmyzu, konkrétně šlo o rusa domácího. Kuchyňské zářivky byly bez ochranných krytů, při jejich prasknutí tak hrozilo, že do jídla spadne sklo. 
   
"Podle veterinárního zákona nařídil veterinární inspektor 17. února 2015 provozovateli pozastavit zpracování veškerých živočišných produktů. Toto opatření nabylo účinnosti ihned po oznámení kontrolované osobě," doplnil mluvčí. V případě, že provozovatel nedodrží požadavky na bezpečnost potravin podle evropského předpisu, může dostat pokutu až do 50 milionů korun. 
    
Pravomoc kontrolovat nakládání s potravinami živočišného původu ve stravovacích zařízeních udělila od začátku roku veterinářům novela zákona o potravinách. 
 
zdroj: ČTK