Plzeňská zoo otevře novou expozici s nejjedovatějšími hady světa

Novou expozici s deseti druhy nejjedovatějších hadů světa otevře před Vánocemi plzeňská zoologická zahrada. Několik stejných plazů má soukromé terárium u Řezna, ucelená expozice je v mini zoo v Rakousku a Švýcarsku, v Praze jsou dvě expozice, ale "jen" s jedovatými hady, řekl ČTK šéf městské zoo Jiří Trávníček. 

"Máme zatím jenom dva druhy nejedovatějších plazů - chřestýše a zmije gabunské. Jako největší rarita přibude třeba pětimetrová kobra královská, nejjedovatější had světa, který žere jiné hady. Bude tam mít velikánské terárium. V Evropě zřejmě není," uvedl. Má ho jen jedna pražská soukromá expozice, jinak je podle Trávníčka v zoo výjimečné. 

Dále tam budou smrtonoši australští, křovináři a mamby černé a zelené. Půjde o samé úžasné a charismatické hady, uvedl. 
    
Plazy dostane zoo podle Trávníčka zadarmo od českých chovatelů, kteří jich mají mnoho. Existují kluby chovatelů jedovatých hadů, například karlovarský, který je největší, kde soustřeďují asi 100 českých chovatelů, kteří jich mají plné byty, řekl. 
    
"Musíme ale vybudovat celou expozici. Aby fungovala a byla bezpečná. Manipulace s nimi je nesmírně náročná. Získali jsme dva specialisty ošetřovatele, špičkové profíky, které mají školení v jižní Africe. Od nich se vše odvíjí, protože tam jde denně o život," uvedl ředitel. Denně hady ošetřují, krmí a čistí, nesmějí pít alkohol. 
    
Zoo vybourá celou řadu malých terárií naproti papouškům. Půlka pavilonu se zboří, vzniknou prosklené stropy. Výrazně se to zvětší, hlavně "výkladní skříně", protože nyní tam je 60 let staré nevyhovující terárium. 
    
Terárium přijde na 2,5 milionu korun. "Půjde o docela složitou stavbu, protože její zabezpečení bude extrémní. Musíme tam dát mezistěny, které budou dělit hady od ošetřovatele. Dále tam budou speciální vyhřívané nory pro hady. Když je budeme chtít zablokovat, tak v nich zatopíme a oni tam vlezou. My je tam zavřeme, protože jsou strašně rychlí, například mamby," uvedl ředitel. Jištění tak bude dvojité. 
    
Expozice vznikne ve starém tropickém pavilonu. "Celý ho musíme vybourat a rozkopat. Začneme v říjnu, dodal Trávníček. 
 
zdroj: ČTK