Plzeň otevřela naučné stezky podél Mže a Berounky

Dvě naučné stezky, které vedou údolími řek Mže a Berounky, včera oficiálně zprovoznila Plzeň. Obě stezky začínají u soutoku Mže a Radbuzy ve Štruncových sadech poblíž centra. Město ležící na soutoku čtyř řek v září 2011 otevřelo první naučnou stezku údolím Úslavy, v plánu je podle finančních možností i vytvoření stezek u Radbuzy a Úhlavy, řekla ČTK Kateřina Juríková z městské organizace Útvar koncepce a rozvoje města Plzně. 

V terénu je nově rozmístěno 14 naučných tabulí. Stezky začínají u soutoku Mže a Radbuzy, kde vzniká Berounka. Trasa podél Mže vede přes městské části Radčice a Křimice do Malesic, v opačném směru se jde po toku Berounky přes zadní Roudnou k soutoku Úslavy s Berounkou u kostela svatého Jiří a dále až do Bukovce, popsal Josef Čihák z magistrátu. 

"Vycházka podél Mže je dlouhá 11 kilometrů a zabere pěším zájemcům přibližně čtyři hodiny, úsek podél Berounky dlouhý 6,5 kilometru pak dvě hodiny," doplnil Čihák. Každá ze čtyř řek přitékajících do Plzně má tok o délce kolem sta kilometrů. Na území Plzně je nejdelší Radbuza se 16 kilometry, ostatní tři řeky mají v Plzni tok dlouhý zhruba 11 kilometrů. 
    
Prostředí kolem řek chce Plzeň využít i jinak. Má vypracovanou studii, která mimo jiné navrhuje vybudování odpočinkových míst a informačních tabulí navazujících na cyklostezky, trasy pro pěší, naučné stezky či jezdecké stezky v údolích řek. 
    
Turisté, kteří se po nových stezkách vydají, si mohou na cestu vzít i průvodce. Stejně jako u stezky kolem Úslavy i nyní město připravilo tištěného průvodce společného pro Berounku a Mži. K dostání je v městském informačním centru na náměstí, je možné si ho přečíst také v elektronické podobě na městském webu. 
 
zdroj: ČTK