Plzeň chystá zvýšení daně z nemovitosti

Zatímco větší města v Plzeňském kraji nezvýšila letos daň z nemovitosti a ani s tím nepočítají pro příští rok, krajské město plánuje zvednout daň na dvojnásobek. Chce tím alespoň kompenzovat výraznou ztrátu podílu na sdílených daních. Plzeň by kvůli připravované novele zákona o rozpočtovém určení daní měla příští rok přijít o 200 až 400 milionů Kč, zjistila ČTK. Na okresní města by tato novela neměla dopadnout, spíše si prý mírně polepší. Daň z nemovitosti je na rozdíl od ostatních daní stoprocentním příjmem měst.

"K ročnímu výběru kolem 140 milionů Kč bychom chtěli příští rok získat dalších asi 110 milionů korun. Jiné zdroje než daň z nemovitosti pro posílení daňových příjmů nemáme," řekl ČTK náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD). Město, které loni dostalo od státu z vybraných daní 3,5 miliardy korun, potřebuje peníze na investice. Kvůli změně rozpočtového určení daní bude dále výrazně škrtat v provozních výdajích svých organizací i radnice, v dotacích na sport i ve výdajích na sociální oblast. "Nepřevádíme to jen na lidi, ale sami výrazně šetříme," dodal.

Návrh na stoprocentní zvýšení daně vychází ze schváleného rozpočtového výhledu, musí ale ještě projít schvalováním v obvodech, finančním komisi a výboru, radě a zastupitelstvu. Už nyní jsou ale slyšet nesouhlasné hlasy opozice, zejména TOP 09, ale také od některých sociálně demokratických zastupitelů vládnoucí koalice ODS-ČSSD. "Problematické je to zejména pro seniory, ještě to budeme zvažovat. Čekáme, jaký nakonec bude návrh zákona o rozpočtovém určení daní z ministerstva financí," dodal Zrzavecký.
 
Město nezvyšovalo základní koeficient daně 20 let, nárůsty byly podle náměstka dány pouze nařízením ministerstva financí. "Rostl pouze koeficient, který upravuje atraktivitu lokalit, v níž občané žijí, podle vybavenosti míst," uvedl Zrzavecký.
 
V Tachově letos daň nezvýšili a ani příští rok to neplánují. "Ještě čekáme, co nám vyvede pan (ministr financí)Kalousek, protože peněz ze státu přichází stále méně, a to na daních i na přenesený výkon státní správy," uvedl starosta Ladislav Macák (ČSSD). Daň z nemovitosti dělá přes deset milionů korun, což je nezanedbatelná položka, ale ne rozhodující. Spíše máme zájem, aby odtud neutíkali podnikatelé a občané, dodal.
 
"Letos jsme nezvyšovali a na příští rok jsme se o tom ještě nebavili," řekla místostarostka Rokycan Marie Hlávková (Pro naše Rokycany). Daň činí zhruba šest milionů korun ročně. Ani další rok růst nepředpokládá, protože "na lidi dopadá zdražování ze všech stran". V pátek město rozhodlo, že nenavrhne zvýšení sazby za odpad.
 
Klatovy nezvyšovaly daň od ledna 2009. "Ani příští rok s tím nepočítáme," řekl starosta Rudolf Salvetr (ODS). Pro město platí základní koeficient 2, ve vybraných obcích snížený na 1,4. Domažlice mají také základní koeficient 2. "Nezvyšovali jsme ho a ani s tím do budoucna nepočítáme," řekl starosta Miroslav Mach (SPMD).
 
zdroj: ČTK