Pilsen Steel by mohla rozjet výrobu v říjnu

Plzeňská firma Pilsen Steel, jež se od loňského listopadu potýká s velkými dluhy a problémy, by mohla obnovit výrobu na konci září nebo začátkem října. Je o tom přesvědčen personální ředitel firmy Pavel Ratislav, podle něj společnost už vede konkrétní jednání s investorem, který by měl do firmy vstoupit. Výroba ve firmě stojí, lidé už dostali vyplacené dlužné červencové mzdy, řekl Ratislav na jednání se zástupci kraje, odborů, věřitelů a dalších subjektů.

"Nikoho nehledáme, investor je znám. Zpracováváme už určité konkrétní materiály a nepředpokládám, že by se to teď zvrátilo," uvedl Ratislav. Jméno ani bližší podrobnosti o investorovi ale nechtěl z obchodních důvodů říci. Pro firmu bude důležité jednání soudu 14. září, kdy se sejdou věřitelé s předběžným insolvenčním správcem. Pokud by soud vyhlásil úpadek firmy, přineslo by to problémy s napravením současné situace.

Jak zaznělo na dnešním jednání, velcí věřitelé nemají o krach firmy zájem a chtějí jí dát šanci vyrábět. Stejně tak menší věřitelé a dodavatelé, ti ale žádají záruky. Jak řekl jeden z menších věřitelů Tomáš Tropp, nemá zájem o krach Pilsen Steel. S dalšími menšími věřiteli ale chce lepší komunikaci s firmou a informace o případné budoucnosti a o vstupu nového partnera. "Budeme se snažit o to, aby tam byl insolvenční správce, ale pokud zazní od firmy rozumná konkrétní odpověď, údaje o investorovi a stanoví se právně závazný termín, nevidím důvod vyhledávat úpadek," uvedl.
 
Z firmy s 950 zaměstnanci podle odborářů i podniku nikdo nehrozí hromadnými odchody, odešlo asi 20 lidí a řada z nich je po obnovení výroby ochotna se vrátit, uvedl Ratislav. "Fungujeme v provizorních podmínkách, ale stabilizovaných. V dané situaci pokud možno expedujeme, děláme služby pro naše zákazníky," řekl. Většina zaměstnanců ale do práce nyní nechodí.
 
Do řešení situace se zapojil i kraj, před časem hejtman jednal s ruským majitelem, který sliboval rozjetí výroby už v polovině září. To ale podle Ratislava už vzhledem k termínu jednání u soudu není reálné. V září se také zástupci kraje setkají s ruským obchodním radou, s nimž chtějí věc rovněž probrat.
 
Kraj se snaží pomoci zažehnat hrozbu pádu firmy. Náhlá ztráta zaměstnání by se netýkala jen zaměstnanců, ale také lidí z dodavatelských firem. "V kraji by to bylo kolem 2000 pracovních míst," uvedl hejtmanův náměstek Ivo Grüner (ČSSD). Jak doplnil Miloslav Michalec z krajského úřadu, jde o vysoce specializované profese. Hejtmanství už předběžně hledalo, kde by se mohli případně pracovníci uplatnit. "Ptali jsme se i v německých oblastech u hranic v podobném oboru, ale tam by byla šance na uplatnění vždy jen jednoho, dvou lidí a s podmínkou znalostí němčiny," řekl Michalec.
 
Předběžný insolvenční správce ve své zprávě mimo jiné uvedl, že firma aktuálně čelí kritickému nedostatku pohotové likvidity. Zastavením výroby narůstají náklady, aniž se generují výnosy. Každý měsíc zastavení provozu přijde Pilsen Steel na zhruba 75 milionů na mzdách a dalších nákladech, uvádí se ve zprávě zveřejněné na internetu.
 
zdroj: ČTK