Otevřená kabelka - pozvánka pro zloděje

Téměř všechna větší plzeňská obchodní centra a nákupní střediska jsou letos zapojena do předvánoční preventivní kampaně „Otevřená kabelka – pozvánka pro zloděje“. Magistrát ji ve spolupráci s městskými strážníky a policisty organizuje letos už potřetí. Od začátku prosince do konce roku kampaň upozorňuje na nebezpečí kapesních krádeží. Strážníci a policisté věnují zvýšenou pozornost nákupním centrům.

„Každoroční realita adventního času, tedy předvánoční shon, nárůst počtu lidí v obchodních centrech, zaujetí pro výběr dárku, patřičný obnos peněz se stávají snadným lákadlem kapesních zlodějů. Dvakrát se nám podařilo díky preventivním kampaním, které na tento čas připravujeme, snížit spáchané trestné činy a přestupky. Věříme, že prevence pomůže i letos,“ uvádí Robert Houdek, radní pro bezpečnost.

Při vstupech do obchodů se návštěvníci potkají s nápaditými reklamními panely v podobě plastových figurín s postavou zloděje. „Velice účinné jsou audio spoty, ve kterých vyzýváme zákazníky, aby si dávali pozor a přispěli tak sami ke snížení rizika odcizení věcí, které mají při sobě nebo uložené ve svém zaparkovaném vozidle,“ sděluje Aleš Průša, vedoucí odboru bezpečnosti a prevence kriminality plzeňského magistrátu.
 
Na riziko krádeží upozorňují i doplňkové materiály, mezi nimi například vtipně pojaté freekarty. Po celou kampaň budou posíleny hlídky městské i státní policie, které budou věnovat zvýšenou pozornost i přilehlým parkovištím.
Nově se letos do kampaně zapojila Střední odborná škola ochrany osob a majetku, s.r.o. „Vybraní studenti, vybavení reflexními vestami s logem Bezpečné město, budou společně se strážníky a policisty hlavně na přilehlých parkovištích upozorňovat řidiče prostřednictvím informativních letáků, aby důsledně dbali na zabezpečení svého vozu, nenechávali položené věci na sedačkách či klíčky v zapalování při krátkém vzdálení se od vozidla a nelákali tak zbytečně zloděje k vykradení nebo v horším případě odcizení svých vozů,“ popisuje Andrea Gregorová, manažerka prevence kriminality.