Oslavy osvobození Plzně mají tradiční program

Pietní akty, dobové vojenské kempy z druhé světové války, setkání s americkými a belgickými veterány, ukázka dobové ulice z května 1945 a kulturní program budou i letos součástí oslav osvobození Plzně před 67 lety. Návštěvníky akce letos ale nejspíš čeká menší podívaná při tradičním konvoji vojenské historické techniky projíždějící městem. 

Několika klubům vojenské historie se nelíbilo to, že magistrát přesunul dosud nedělní přehlídku na sobotu, a proto se jí nezúčastní. Místo toho si v neděli uspořádají vlastní jízdu džípů po stopách amerických jednotek, která není oficiální částí programu, řekli dnes novinářům pořadatelé.

"Slavnosti svobody jsou dominantní bod společensko-kulturního dění v Plzni. Chceme si důstojně a atraktivně připomenout okolnosti, které nám přinesly svobodu," řekl primátor Martin Baxa (ODS). I letos budou podle něj mezi nejváženější hosty patřit američtí a belgičtí veteráni, kteří západní Čechy v květnu 1945 osvobozovali. Z USA jich letos přiletí 12 a tradičně také vnuk osvoboditele generála George Pattona - George Patton Waters, z Belgie se do Plzně chystá šest veteránů. Nejstaršímu veteránovi, který letos v Plzni zavzpomíná na konec války, je sedmadevadesátiletý Robert Gilbert. I přes vysoký věk a náročnou cestu jsou pro veterány oslavy v Plzni velkým zážitkem, uvedla za pořadatele Patricie Kraftová.
 
Slavnosti svobody se konají od 4. do 6. května. Výročí osvobození Plzně americkými vojáky je 6. května. Město, které slavnosti organizuje, proto vždy tento den pořádá vzpomínkové a pietní akce u pomníků. Konvoj starých vojenských džípů a další armádní techniky se až dosud konal vždy v neděli. Letos ale připadá 6. květen na neděli a pořádat konvoj i pietní akty v jeden den by bylo podle pořadatelů z magistrátu náročné. Přehlídka, v níž jezdilo vždy kolem stovky starých džípů, se proto letos přesunula na sobotní podvečer, vysvětlila Zuzana Smotlachová z magistrátu.
 
Třem vojenským klubům se to ale nelíbí. Nechtějí porušovat tradici nedělní přehlídky, navíc prý mají předem naplánované jízdy jinde v kraji a večerní termín konvoje v Plzni jim nevyhovuje. "Je to asi 50 našich aut, která se proto v sobotu večer oficiální přehlídky nezúčastní," řekl František Polívka z plzeňského Klubu 3. armády. Kluby namísto toho uspořádají v neděli volnou jízdu džípů po stopách amerických vojáků v Plzni. "Džípy ale prostě v neděli musí být vidět," dodal Jiří Cihlář z pražského klubu Old Car Rangers.
 
Celý program slavností je na www.slavnostisvobody.cz.
 
zdroj: ČTK