Oprava unikátního plzeňského domu od Loose zabrala 12 let

Turistům se od dubna při pravidelných prohlídkách třikrát týdně otevře mimořádně cenný dům s interiéry od světově uznávaného architekta Adolfa Loose. Brummelův dům v Husově ulici patří soukromému majiteli a bude jedním ze dvou okruhů po Loosových realizacích v Plzni. Interiéry Brummelova domu, které patří k tomu nejlepšímu, co se v Plzni od Loose dochovalo, opravoval jejich vlastník Michal Brummel, synovec původních majitelů, přes 12 let. O ceně oprav hovořit nechce, pomohly mu ale i dotace města a ministerstva kultury. Na prohlídky bude nutné si předem koupit vstupenku v infocentru či přes web. 

Rozhodnutí opravit dům a zpřístupnit jej veřejnosti není rozhodnutí jedné hodiny nebo dne, řekl Brummel ČTK. Zásadním podnětem byla prý návštěva rekonstruované Müllerovy vily v Praze v roce 2001. "Věděli jsme, že ta Müllerova vila vznikla stejně s naším barákem, ti jejich majitelé se znali, vypomáhali si a zapůjčovali si materiál," uvedl Brummel. Například obklady z mramoru chipolino v Müllerově vile původně Loos zamýšlel pro Brummelův dům. Jeho majitel ale upřednostňoval dřevo, takže jeho jídelna byla nakonec obložená vzácným dřevem z kořenice kanadského topolu a chipolino je v Praze, řekl Brummel. 
    
Při opravě bylo nejdřív třeba odstranit ze stavby novější přístavby, teprve pak bylo možné pustit se do renovace interiérů. Podle městského památkáře Karla Zocha je Brummelův dům perlou mezi Loosovými realizacemi v Plzni a dílem evropského významu. Mimořádně cenné je velké množství dochovaného nábytku a inventáře. "Převážně bylo vybavení v našem majetku, spoustu věcí jsme ale rozdali, protože nebyla možnost to uskladnit. Jeden vzácný kus jsem objevil a majitelé byli tak laskaví, že mi to vrátili za cenu, že jim udělám přesnou repliku, protože je to křeslo, ve kterém se velice pohodlně sedí," uvedl majitel. I když sám doma také používá jedno z pohodlných Loosových křesel, bydlet v opraveném interiéru ho neláká. I přes Loosovu nadčasovost jsou už nyní jiné požadavky na bydlení. 
    
V domě, kde bude k vidění pět místností, se dochovalo 80 až 90 procent původního nábytku a vybavení. V žádném jiném plzeňském interiéru se ho tolik nezachovalo. Nábytek dělal Loos přesně podle konkrétních majitelů, aby vyhovoval i jejich postavám. Dům si nechali u Loose od stavby až po kompletní vnitřní vybavení navrhnout Jana a Jan Brummelovi. Přestavba se uskutečnila v letech 1927 až 1929. 
    
Rekonstrukce přinesla i některá překvapení. "Nevěděli jsme například, jaké byly barvy tapet, znali jsme jejich podobu, ale víc jsme nedokázali dohledat. Když se rozebralo ostění, kousek tapety byl pod ním, takže jsme je mohli nechat podle toho vytisknout," řekl Brummel. 
    
Podle kurátora Loosova archivu z Galerie Albertina ve Vídni Markuse Kristana patří Plzeň vedle Vídně a Paříže k hlavním centrům Loosovy tvorby. Na základě Loosova návrhu vzniklo v Plzni více než deset interiérů, kromě Brummela opravilo další interiéry i město.
 
zdroj: ČTK