Opera v Plzni uvede Zápisník zmizelého, přiblíží Janáčkův život

Komorní operní inscenaci přibližující publiku netradičním způsobem osobnost skladatele Leoše Janáčka nastudovalo Divadlo J. K. Tyla v Plzni. Na Malé scéně Nového divadla uvede Zápisník zmizelého tuto sobotu. Autorem scénáře i režisérem inscenace, jež svou magií a symbolikou vybízí k zamyšlení o hledání smyslu života a tvorby, je ředitel divadla Martin Otava. ČTK o tom informovala mluvčí Eva Ichová. 

"Cílem inscenace je divadelním způsobem objevit 'zmizelého' Leoše Janáčka, Janáčka skladatele, ale především Janáčka člověka," uvedla. 
    
Podle dramaturga Zbyňka Brabce tvoří rámec inscenace literární scénář Zápisník zmizelého, symbolicky pojmenovaný podle Janáčkova stejnojmenného díla. "Byl inspirován skladatelovou korespondencí i jinými dokumenty dokreslujícími jeho život. Základ pak tvoří Janáčkova komorní kantáta Zápisník zmizelého pro tenor, alt, klavír a ženský sbor," uvedl. 
    
Zachováno zůstalo obsazení osob díla, kdy tenor představuje skladatele samotného, a to v podání Tomáše Kořínka, alt jeho poslední inspiraci a lásku Kamilu Stösslovou v podání Jany Foff Tetourové. Ženský sbor tvoří tři sólové hlasy představující skladatelovu manželku a další dvě životní lásky a inspirace, které ztvární Monika Pešavová, Petra Šintáková a Ivana Klimentová. 
    
Hudebně dílo nastudoval a klavírní doprovod zajišťuje Jan Snítil, choreografii vytvořil Richard Ševčík. Ředitel divadla Martin Otava poprvé Zápisník zmizelého uvedl v roce 2004 se studenty pražské HAMU. 
 
zdroj: ČTK