Právě se nacházíte:

Odešla velbloudice Goldie

V pondělí 9. října jsme se rozhodli po dlouhé nemoci utratit samici velblouda dvouhrbého Goldie.  

Goldie se narodila 20.března 1994 v Zoo Liberec. Do Zoo Plzeň přišla se svou sestrou Gappou v listopadu téhož roku. Její první mládě se samcem Haštalem se jí narodilo v roce 1998. Goldie se osvědčila jako skvělá matka a během jejího života porodila deset mláďat. Poslední samici letos v březnu.

Povahově byla velmi milá, nikdy s ní nebyl žádný problém. Její povahu jsme velmi ocenili před dvěma lety, kdy po úrazu na výběhu nemohla vstát a musela být zavěšena na popruhách. Navíc byla ve vysokém stádiu březosti. Veškerou léčbu a manipulaci však zvládala velmi statečně a jen díky její neuvěřitelné vůli se nakonec uzdravila a porodila zdravé mládě.

Téhož roku se jí na kůži v ohbí zadní nohy objevila malá boule. Ze začátku vypadala nevinně a léčili jsme jí pouze lokálně a zdálo se, že úspěšně. Bohužel se po odebrání vzorku při biopsii zjistilo, že jde o velmi invazivní nádor a Goldie musela být operována. Vzhledem k jeho povaze se musela odebrat velká část tkáně a následně udělat plastika kůže. Po operaci následovala dlouhá a náročná léčba, při které Goldie opět ukázala svou dobrou povahu a nechala se od nás ošetřovat a injekčně aplikovat léky. 

Rána se jí po půl roce úspěšně zahojila, Goldie zabřezla a porodila zdravé mládě. Ani ve snu by nás nenapadlo, že za pár měsíců nás opustí. Během června jsme si poprvé všimli, že Goldie hubne, ale vzhledem k tomu, že kojila mládě, tak jsme to přičítali tomu. Bohužel dalším projevem nemoci bylo snížené množství potravy, které přijímala. Goldie byla vždy při chuti a zvláště v době březosti a laktace spotřebovala spoustu krmení a u žlabu se projevovala velmi dominantně. Velmi nás proto vyděsilo, když začala pohrdat pamlsky a navíc dále hubla. Udělali jsme tedy základní vyšetření a zjistili jsme, že se jí na krku objevilo spoustu malých bouliček a to v rozsahu, kdy nebyla možná operace ani jiná léčba. Bylo nám tedy jasné, že Goldi ztrácíme. Dále jsme samozřejmě museli řešit její malou dceru Anissu. Během srpna Goldie přišla o mléko a tak jsme museli malou velbloudici přikrmovat. Naštěstí to zvládala dobře. Na konci srpna Goldie začala mít problémy s polykáním, ještě zhubla a bylo vidět, že se drží pouze kvůli svému mláděti. Léky na bolest pomohly a tak jsme se domluvili s veterináři, že dokud bude mít chuť žít a bude přijímat potravu, nebudeme zasahovat, ale jakmile toto přestane, přistoupíme k utracení. To se právě stalo v pondělí 9. října. Goldie přestala žrát, evidentně měla bolesti a špatně se jí vstávalo. Anisse v té době bylo už sedm měsíců a tak jsme věděli, že to bez matky zvládne.

Goldie prožila klidný život ve svém stádu. Dala život spoustě mláďatům a dělala radost jak ošetřovatelům, tak návštěvníkům.

http://www.zooplzen.cz