Ochránci přírody sčítají vodní ptáky

Pevné zimní boty, teplé oblečení, termoska s horkým čajem, zápisník a dalekohled patřily minulý týden mezi základní výbavu desítek ornitologů a ochránců přírody. I v Plzeňském kraji se zapojili do tradičního mezinárodního sčítání vodních ptáků. Na rozdíl od jiných let, kdy počítali vodní ptáky hlavně na řekách, mají letos mnohem víc práce. Musejí totiž obejít i rybníky a nádrže, které díky mírnější zimě dosud nezamrzly a drží se na nich stovky ptáků. Například na Boleveckém rybníku v Plzni je asi sto labutí, které by jindy touto dobou byly na zimovišti na Berounce, řekl ČTK Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů.

"Tradičně sčítáme řeku Berounku, celkem 56 říčních kilometrů, až do Zvíkovce," uvedl. Řeku si ornitologové rozdělili na úseky, většinu projížděly dvojice na kánoích. "Sčítání z vody je nejefektivnější. Z vodní hladiny je dobře vidět k oběma břehům," vysvětlil Makoň. Kromě toho se počítají ptáci také na Borské přehradě a na bolevecké rybniční soustavě. Ornitologové z Nepomucka zas obcházejí Úhlavu a Úslavu a přilehlé přítoky.

Výsledky se centrálně evidují a díky nim si pak ochránci přírody mohou podle Makoně udělat obrázek o populaci vodních ptáků. Letošní výsledky jsou ale netypické. Loni se kvůli povodním akce nekonala, letos je zase výskyt ptáků ovlivněn dosavadní mírnější zimou. Oproti jiným rokům se například na Berounku stáhlo méně ptáků ze severských zemí, kteří zde jindy zimují v příznivějších podmínkách. Naopak někteří ptáci, kteří by jinak z Plzeňska odletěli na jih Evropy, jsou dosud v Čechách.

"Oproti jiným rokům jsme zjistili překvapivé výsledky u některých druhů. Viděl jsem například v zimě vzácné konipasy horské, kteří letos neodletěli na jih, bylo vidět i víc skorců a víc ledňáčků než jiné roky. Zaznamenali jsme také výrazně víc volavek bílých i volavky popelavé," komentoval průběžná zjištění Václav Kovář z Nepomuckého ornitologického spolku.

Berounka patří k významným zimovištím vodního ptactva. Například před třemi lety na ní ornitologové při sčítání viděli přes 3300 exemplářů vodních ptáků 17 druhů. K nejvzácnějším patří například mořští orli. Během zimy je možné na řece vidět tři až osm těchto dravců, řekl Makoň. Vzácnější jsou také potápky malé a volavky bílé, které v posledních letech zůstávají na Berounce celoročně. Ze severu přilétají morčáci či hoholové, četné jsou labutě, kormoráni a divoké kachny. Vzácným návštěvníkem Boleveckého rybníka je momentálně pár severských labutí zpěvných. "Najít je ale mezi stovkou ostatních labutí je poměrně oříšek," dodal Makoň.

zdroj: ČTK