Nová turbína od Škody Power zvýší výkon obou bloků Temelína

Doosan Škoda Power dnes expeduje do jaderné elektrárny Temelín (JETE) poslední ze tří částí nízkotlakého rotoru turbíny pro první blok. Jde o tři zhruba 93tun těžké a sedm metrů dlouhé rotory ze speciální oceli. Spolu s vysokotlakou částí turbíny, které už plzeňský výrobce dodal do JETE v roce 2007, zvýší výkon prvního tisícimegawattového bloku o desítky megawattů. ČTK to řekli ředitel technického úseku Luboš Prchlík a Anna Janelová z marketingu. Podnik už vyrábí tři nízkotlaké díly pro druhý blok. Nové čtyřtělesové turbíny budou mít životnost 35 let.

Konečný výkon obou bloků se po modernizaci zvýší z 1000 na 1080 megawattů. Polovina je dána vylepšením provozu reaktoru a druhá novými nízkotlakými díly. "Zakázka je významná nejen z pohledu techniky a finančního objemu, ale hlavně z pohledu reference na případné další bloky v oblasti jaderné energetiky. Bloků tohoto typu se teď nestaví mnoho a jakákoliv reference v oboru je důležitá," uvedl Prchlík. I když Škodovka vyrobila původní turbíny pro JETE, musela se na jejich modernizaci účastnit soutěže.
 
Původní rotory byly podle Janelové vyrobeny v roce 1993 a 1994 a v roce 2002 a 2003 byly uvedeny do provozu. "Jejich životnost končí v roce 2016 a 2018," uvedla. Nové rotory jsou svařované stejně jako původní. Průtočná část má pět oběžných kol, o jedno více než dosavadní. Změnil se ale tvar a uchycení lopatek, což už výrobce použil v elektrárně v Počeradech a v dalších. "Ocelové lopatky mají délku 1220 milimetrů. Jejich vývoj trval necelé čtyři roky do roku 2008, z toho polovinu testy," řekl Prchlík.
 
"Dnes expedovaný díl bude spolu s dalšími dvěma novými rotory usazen během letní odstávky do turbíny prvního bloku," uvedl mluvčí JETE Marek Sviták. Padesátidenní odstávka elektrárny má začít 28. června.
 
Pro Doosan Škoda Power je to zakázka za stovky milionů korun. Podnik s téměř 1400 zaměstnanci utržil loni poprvé více než devět miliard korun a letos má atakovat deset miliard Kč. Firma, která má zhruba osmiprocentní podíl na celosvětovém trhu, téměř 100 procent turbín vyváží. Dlouhodobě má plně vytíženou výrobní kapacitu.
 
zdroj: ČTK