Největší nabídku vodní rekreace mají na Plzeňsku Hracholusky

Největší vodní plocha v Plzeňském kraji, přehrada Hracholusky na pomezí Tachovska a severního Plzeňska, poskytuje v v regionu nejbohatší nabídku vodních atrakcí. Už desítky let mezi ně patří jízdy výletní lodí, nověji také půjčovny vodních lyží, šlapadel a loděk na elektrický pohon. I jinde v kraji si mohou lidé půjčit šlapadla a loďky, vodní plochy využívají windsurfisté a jachtaři, rybníky či zaplavené lomy potápěči. Agentury, které se specializují na zážitkovou turistiku, ale v Plzeňském kraji většinou adrenalinové vodní atrakce jako je wakeboarding nebo aquazorbing nenabízejí, zjistila ČTK.

Přehrada Hracholusky, s plochou téměř 490 hektarů a délkou 22 kilometrů, nabízí rekreaci v několika kempech na pobřeží. "V našem areálu máme půjčovnu šlapadel a lodí, od loňska je novinkou možnost půjčování elektrolodí a letošní úplnou novinkou je čtyřicetimetrová nafukovací skluzavka do vody," řekla ČTK Blanka Švamberková z Transkempu u hráze přehrady.
 
K největším atrakcím přehrady patří jízda na téměř 30 metrů dlouhé a víc než pět metrů široké lodi Praha. Dvacetikilometrovou trasu z jednoho konce přehrady na druhý zdolává loď s kapacitou 150 míst už od roku 1966. V sezoně jezdí dvakrát denně, za jízdu po celé přehradě zaplatí dospělý 110 korun a děti od pěti do deseti let 70 korun. "Jízdné platí už několik let, nezdražovali jsme," řekla Švamberková. Půjčení elektrolodí stojí podle druhu plavidla od 250 do 600 korun za hodinu, šlapadla se dají na přehradě půjčit za 150 korun na hodinu, za 15 minut na obří skluzavce návštěvníci zaplatí 70 korun.
 
"Na přehradě je zakázán provoz plavidel se spalovacími motory, výjimku má pouze výletní loď, čluny vodní záchranné služby a vodní lyžaři," řekl ČTK ředitel plzeňského závodu Povodí Vltavy Miloň Kučera. Vodní lyžování na přehradě provozuje plzeňský sportovní oddíl. Ani na jiné přehrady v kraji plavidla se spalovacími motory nesmějí, přehrady u Nýrska a Žlutic nejsou ani určené k rekreaci.
 
Půjčovny šlapadel nabízí také například kemp u rybníka Sycherák na Tachovsku nebo sportovní areál Škodaland u přehrady České údolí v Plzni. Za hodinu tam zaplatí zájemci 80 korun za větší šlapadla a 50 korun za menší, hodina na lodičkách přijde na 40 a 60 korun.
 
Ojedinělou atrakcí, která umožňuje lidem nahlédnout do podvodního světa i bez potápění, nabízí areál Lomeček u Starého Klíčova na Domažlicku. Do zatopeného lomu ponořili potápěči pozorovatelnu. Kulovitá kabina o průměru asi 3,5 metru má osm okének, nahoře k ní vede osmimetrová kolmá přístupová šachta zakončená vstupní kabinou a lávkou ze břehu.
 
zdroj: ČTK