Náměstek plzeňského primátora nepřišel k soudu

V Plzni včera začal soud s primátorovým náměstkem Petrem Rundem (ODS) obžalovaným z krádeže fotoaparátu. Podle spisu ho vytrhl loni v prosinci před budovou magistrátu jednomu z aktivistů, kteří zde stáli s letáky. Rund svou vinu již dříve několikrát popřel. K soudu ale včera, údajně kvůli pracovnímu vytížení, nepřišel, řekl soudkyni jeho advokát. Soud celé dopoledne vyslýchal hlavně mladíky, jimž náměstek podle obžaloby fotoaparát ukradl. 

Sedmatřicetiletý technický náměstek čelí obžalobě za to, že loni 20. prosince prý ukradl fotoaparát třiadvacetiletému Jakubovi Jahnovi. Mladík spolu s dalším aktivistou Václavem Raisem Runda delší dobu kritizovali, před magistrátem pořádali různé petice, například proti stavbě obchodního centra, kritizovali stav bývalých městských lázní, požadovali pořádání referenda nebo stáli v maskách politiků. Dva dny před Štědrým dnem tam do podvečera rozdávali letáky vyzývající k návštěvě jejich internetových blogů, kde mluvili o korupci politiků, o poměrech na radnici a podobně. Rund krátce před tím umožnil Raisovi, aby s ním na úřadě strávil týden a nahlédl do jeho práce.

Podle výpovědi mladíků Rund odcházel odpoledne z radnice a oni po něm opakovaně požadovali vydání smluv na některé městské zakázky a projekty. On jim je nechtěl dát a odjel autem. Asi po pěti minutách se vrátil a Raise zavedl do úřadu, uvedli oba aktivisté. Rais pak řekl, že ve své kanceláři ho Rund chytil pod krkem, pěstí mu vyhrožoval a vyžadoval, aby smazal svůj blog na internetu. Při zpáteční cestě z magistrátu se pak Jahn pokoušel fotoaparátem Runda tajně nafilmovat a aktivisté se opět dožadovali smluv. Nato prý Rund Jahnovi vytrhl aparát a nasedl do auta.
 
"Řekl, že ho dostaneme na konci školního roku. Než potom odjel, řekl, že si ho (fotoaparát) máme vyzvednout zítra u něj na radnici," vypověděl Jahn, stejně mluvil i Rais. Oba mladíci šli hned podat trestní oznámení na policii. Když šla za Rundem za dva dny po incidentu Jahnova matka, které ztracený fotoaparát patřil, Rund jí prý řekl, že ho nemá. "Se slzami v očích mi řekl, že ho nemá, že neví, kde je. Ani jednou neřekl, že ho nevzal," vypověděla u soudu žena. Rund jí prý tehdy nabídl, že jí koupí jiný fotoaparát. Ona to odmítla. Prý nikdy neviděla žádného muže tak na dně a bylo jí ho až líto.
 
Rund už kvůli kauze několikrát čelil na zasedání zastupitelstva námitkám zejména opozičních zastupitelů. Někteří hovořili o tom, že by měl odstoupit z funkce. Rund ale vždy vinu popřel a řekl, že je nevinný. Zastupitel z opoziční KSČM Jiří Valenta dnes sledoval z lavic pro veřejnost i průběh jednání. "Jsem tu ze zvědavosti," řekl.
 
zdroj: ČTK