Na zrekonstruovaném stadionu se cvičil policejní zátah

Fotbalové výtržníky, kteří se perou, napadají pořadatelskou službu, věší se na sítě a hází po tribunách pyrotechniku a různé předměty  zkoušeli zvládat policisté v Plzni. Zhruba dvě stovky příslušníků krajské pořádkové jednotky nacvičovaly večer na nově rekonstruovaném stadionu ve Štruncových sadech v Plzni zákroky a situace, které mohou nastat při fotbalovém utkání. Stadion čeká po rekonstrukci a výstavbě nových tribun 16. února křest při prvním zápase play off Evropské ligy mezi domácím týmem FC Viktoria a bundesligovým Schalke 04.

"Vzhledem k tomu, že je stadion naprosto nově dispozičně zřízen, jsou nové přístupové trasy do jednotlivých sektorů, nové chodby, jsou absolutně jinak rozestavěné sektory, cvičíme postup," řekl ČTK velitel pořádkové jednotky krajského policejního ředitelství Plzeňského kraje Petr Mášek. Policejní těžkooděnci nacvičovali zejména zásah v sektoru kotle hostů. "Procvičuje se zjištění pachatele, který zapaluje zápalné předměty, nebo zásah při napadení pořadatelů diváky," doplnil ředitel plzeňské policie Pavel Krákora.

Právě fakt, že policisté se "naučí" novou dispozici stadionu, je hlavním smyslem celého cvičení, které se konalo do nočních hodin a v padajícím sněhu. Policie podle Krákory vždy vyhodnocuje, která utkání jsou riziková, a tomu pak přizpůsobí své nasazení. Přímo na stadion ale při utkání nastupuje pouze na vyžádání pořadatelské služby.

Například příští týden proti Schalke bude mít policie připraveno několik stovek policistů pořádkové jednotky a dopravní policii. "Budeme bezprostředně v okolí Štruncových sadů. Dále budeme působit již od hraničního přechodu Rozvadov, abychom zajistili bezpečnost všech osob, které se budou pohybovat po dálnici D5 ve směru na Plzeň," popsal Krákora. Ročně je podle něj pořádková jednotka v Plzni v pohotovosti asi v pěti desítkách případů. Kromě fotbalu to mohou být i hokejová utkání, politická shromáždění, kulturní a další sportovní akce.

Opravený stadion ve Štruncových sadech Doosan Arena, jehož rekonstrukce si vyžádala asi 360 milionů korun, má nyní kapacitu 11.700 míst.

zdroj: ČTK