Na svátek sv. Patrika čepuje rokycanský minipivovar zelené pivo

Nový jasně zelený ležák na irský svátek svatého Patrika uvařil restaurační minipivovar U Stočesů v Rokycanech. Svatopratrická patnáctka obsahuje různé bylinky jako mátu, kopřivu a kanabis. Bude ji nabízet od 16. března při oslavách svátku svatého Patrika, který je v Česku značně populární. Receptura je tajná, řekl ČTK spolumajitel Tomáš Grimm. Svatého Patrika oslaví už tradičně zeleným pivem i plzeňský minipivovar Purkmistr.

"Lidé už se hodně ptali, zelené pivo se tu nikdy neobjevilo," řekl Grimm. Pivovar obnovil loni v červnu po 84 letech výrobu piva v Rokycanech, třetím největším městě Plzeňského kraje. Zelené pivo je už jeho 12. druhem. "Chceme z něj udělat každoroční tradici. Lidé se určitě nebudou té barvy bát. Na svátek se hodí, barva je naprosto klasická," dodal.

Hlavní oslava začne v minipivovaru tento pátek v 19:30 a potrvá v sobotu i v neděli. Poteče zlevněná irská whisky i česká "zelená." Podávat se bude hovězí stew, tedy irský guláš s kořenovou zeleninou na černém pivě, lidé přijdou v zelených kostýmech.

Pivovar U Stočesů už dvakrát rozšířil kapacitu. Ve stálé nabídce má pět druhů piv, většinou vyrobených podle původních staročeských receptur. Vyrobí 500 hektolitrů piva ročně a připravuje zdvojnásobení kapacity a vybudování malého penzionu. Od dubna začne vyrábět belgická svrchně kvašená piva typu "ale".

Podle sládka Jaroslava Řepiše se chce věnovat barevným pivům i nadále. "Experimentům se nebráníme, to zelené se zopakuje hned na Velikonoce," dodal. Dnešní doba podle Řepiše nadbíhá minipivovarům a lidé mají zájem pít kvalitní pivo bez filtrace a pasterizace. "Takže to zdraví, to 'gró' těch surovin, v tom pivě zůstává," dodal.

Svatého Patrika oslaví tradičně zeleným pivem také plzeňský pivovar Purkmistr od 15. do 20. března. Jeho pivo obsahuje z bylinek například mařinku a meduňku. "Když si zvykli na naši višeň nebo borůvku, tak se zeleným pivem nemají žádný problém," řekl sládek Petr Krýsl na adresu konzumentů.

Podle šéfkuchaře Václava Pacha je svátek komerčně velmi úspěšnou akcí, zejména díky mladým lidem, kteří ho znají z ciziny.

Zelená piva nabízí řada pivovarů. V Irsku na svátek obarvují vše na zeleno, ale většinou nepijou zelená piva. Lidé chodí v zeleném s trojlístky, v této barvě mají často i ponožky a spodní prádlo. "Kromě piva je to například zelená bramborová kaše, zelený čaj a do černé kávy se lije zelené mléko a Irové k ní podávají zelené buchty a sušenky," řekl Pach. Irové jsou podle něj velcí nacionalisté a uvítají každý důvod k oslavě; irský a český naturel je příbuzný. Purkmistr nabízí kromě stew zelenou polévku z irských fazolek, kuře obalené v bylinkách a tvarohový zelenobílý dezert z akátového medu s lučními kvítky.

zdroj: ČTK