Na silnicích na západě Čech hrozí sněhové jazyky a námraza

Sněhové přeháňky, které budou pokračovat celou sobotu, komplikují dnes dopravu na západě Čech. Vinou trvajícího silného větru jsou na silnicích místy až půlmetrové závěje a vozovky mohou být namrzlé, protože teploty v Plzeňském i Karlovarském kraji budou po celý den mírně pod nulou. Cestáři jsou od noci s veškerou technikou venku a opakovaně projíždějí okruhy. Řidiči by měli být po celý den extrémně opatrní, řekl dnes ČTK dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička. Všechny silnice jsou ale průjezdné. 

"Největší problémy v Plzeňském kraji jsou na Tachovsku, části Klatovska, ale nejhorší je to od včerejšího večera na Domažlicku, hlavně ve vyšších polohách," uvedl Slapnička. Sněhové přeháňky přicházejí každé dvě hodiny a situaci ztěžuje silný vítr. "V otevřených místech, kde se může vítr rozběhnout po poli, se dělají jazyky i závěje a je to pořád dokola. Musí se jezdit opravdu velmi opatrně," uvedl. Na Domažlicku sjely dva vozy do příkopu, protože řidiči neviděli, kde končí silnice. 
    
"Vítr se malinko utišil, ale ještě dneska s těmi sněhovými jazyky a závějemi, zejména ve vyšších polohách, problémy budou," řekl Slapnička. V celém Plzeňském kraji je mírně pod nulou. 
    
"Všechny silnice v Karlovarském kraji jsou sjízdné, hlavní tahy jsou nasolené. Žádnou větší nehodu nemáme hlášenou," řekl Viktor Tomášek z chebského dispečinku. Teploty se podle něj pohybují od minus jednoho do minus šesti stupňů Celsia na Božím Daru. V nižších polohách už vítr fouká méně, ale stále drobně sněží. 
    
Podle meteorologa Josefa Cinka nárazy větru výrazně polevily. Během dne sice ještě trochu zesílí, ale večer mají dále polevovat a v neděli už se neočekávají. "Trochu zlobit bude ještě do pozdějších odpoledních hodin vítr v Krušných horách," řekl. Dnes budou četné sněhové přeháňky; na horách by mělo přibýt do nedělního rána až 15 centimetrů sněhu, v nižších polohách do pěti centimetrů. V Plzeňském kraji by se měly teploty pohybovat kolem nuly, na Karlovarsku bude chladněji. "Večer, kdy půjdou teploty opět více pod nulu, by se mohlo vytvářet z rozbředlého sněhu náledí," uvedl Cink. 
 
zdroj: ČTK