Na řadě hlavní tahů v ČR ztížily provoz nehody na sněhu

Řadu hlavních tahů v zemi dnes blokovaly nehody, na kterých měly značný podíl sníh a náledí. Ráno a dopoledne se například tvořily několikakilometrové kolony kvůli nehodě kamionu na dálnici D8 na Mělnicku. Sníh a náledí pokryly zejména méně frekventované silnice, ale ledovka ztěžovala jízdu třeba i na D5, kde také uvízl kamion. Právě nákladní vozy se velice často dostávaly kvůli počasí do potíží.

Sníh komplikuje dopravu v Plzeňském kraji, ve vyšších polohách se tvoří sněhové jazyky. Po nočních přeháňkách a ranních teplotách kolem kolem nuly hrozí tvorba náledí. Ledovka už podle policie ztěžuje jízdu například po největším tahu v kraji, dálnici D5. Sjízdné se daří udržovat silnice v nižších polohách, ve vyšších přibývá úseků, kde je místy protažen jen jeden jízdní pruh. Úplně zavřena je už od pondělí silnice mezi Klenčím pod Čerchovem a Postřekovem na Domažlicku. V kraji je nasazena veškerá technika silničářů, stala se řada menších nehod. ČTK to řekli dispečer Správy a údržby silnic Plzeňského kraje Jiří Slapnička a policejní mluvčí Hana Štefflová.

 
"Dálnice D5 je celá problémová, na celém úseku od Rozvadova do Plzně je ledovka, nejhorší je to v části u Ostrova. Dokonce na 117. kilometru směrem na Plzeň uvízl kamion, dálnice je ale v tomto směru průjezdná," uvedla Štefflová. Podle policie se v kraji stalo mnoho dopravních nehod, žádná ale nebyla s vážným zraněním. "Většinou se jednalo o to, že vůz sjel do příkopu," dodala Štefflová.  
 
"Pořád přes nás přechází sněhové přeháňky, někde silnější, někde slabší. V nižších polohách okolo Plzně a tak do 500 metrů nad mořem se daří udržovat sjízdnost v jakžtakž slušném stavu," uvedl Slapnička.
 
Ve vyšších oblastech regionu a v místech se sněhovou přeháňkou se tvoří závěje a sněhové jazyky. "Takže v těchto místech se silničáři snaží komunikace vůbec zprůjezdnit, nemá cenu sypat, dokud sněží," dodal. Vzhledem k teplotám kolem nuly je vysoké nebezpečí tvorby náledí a ujetého sněhu. Ve vyšších polohách už jsou úseky o délce 50, 100 metrů, kde se daří udržovat průjezdný jen jeden pruh. Uzavřen je úsek na Domažlicku, řidiči ho objíždějí přes Draženov. "Tam ani sněhová fréza nedokázala zajistit sjízdnost v celém úseku, proto bylo lepší silnici zavřít," řekl dispečer.  
 
Oproti pondělí se v kraji zmírnila intenzita větru, fouká už jen slabý. V celém regionu ale přetrvává zataženo. Podle silničářů leží na dálnici D5 i zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, rozbředlý sníh po chemickém ošetření je i na silnicích 1. třídy, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Velký pozor musejí dávat řidiči i na silnicích nižších tříd.
 
zdroj: ČTK