Na místě zbouraného domu kultury v Plzni bude festival pivovarů

Při květnových oslavách osvobození americkou armádou se bude v Plzni konat první ročník třídenního Pivního festivalu, který má ambici stát se všelidovou zábavou podobně jako mnichovský Oktoberfest. Poprvé od demolice domu kultury předloni v květnu tak bude využitá velká plocha u centra města. Na více než dvouhektarovém pozemku dnes jen živelně parkují auta. ČTK to řekl pořadatel Tomáš Sladký. V Plzni, mekce piva, se konají dva jednodenní festivaly. Nejmenší výrobci mají v září Slunce ve skle a Plzeňský Prazdroj v říjnu Pilsner Fest. 

"od 2. do 4. května přijede přes 20 pivovarů od malých po velké. Všichni do Plzně chtějí," řekl Sladký. Firma Amádeus, která chtěla na ploše stavět obchodní dům, organizátorům bez problémů pozemek pronajala. Její obří stavbu v lednu 2013 odmítlo referendum, Amádeus proto letos v lednu kvůli "nejistotě v přístupu města a měnícím se postojům k investici" projekt ukončil a bude se zřejmě soudit s městem. 
    
Podle Sladkého je dnes pivních festivalů příliš, ale většina preferuje malé výrobce. "My to děláme pro všechny. Budou tam malí výrobci z regionu, ale také Svijany a Chodovar," uvedl. Organizátoři nechtějí, aby na akci bylo mnoho pivovarů, protože by jejich výtoč nebyla vysoká. S Prazdrojem ještě jednají o účasti. 
    
"Bude to s programem pro celou rodinu včetně atrakcí pro děti. Vystoupí regionální kapely. V neděli dechovky a cimbálovky. Připravili jsme soutěže včetně vyhlášení nejlepšího piva v pěti kategoriích," uvedl. Odborníci budou přednášet o pivu, v plánu je škola čepování piva, pivní degustace, párování jídla s pivem i mobilní pivní lázně. 
    
Sladký loni spolupořádal dvoutýdenní festivaly v Dortmundu a další ve Stockholmu v královských zahradách. 
    
"Nápad pivního festivalu v Plzni mám dlouhou dobu, ale nebylo ideální místo. Tohle je nejlepší ze všech," řekl. Na ploše bude parkování pro 150 vozů. Vstupné bude 40 korun. Část výtěžku má dostat Nadace pro transplantace kostní dřeně. Organizátoři čekají účast 20.000 lidí. Na místě bude velkoplošný stan pro 1000 hostů a pivní zahrádka s 1500 místy. 
    
Festival Pivnífest.cz 2014 by se měl stát oficiální akcí Slavností svobody. "Chceme ho pořádat každoročně. Uvidíme, co s tím pozemkem bude. V záloze je náhradní varianta," dodal Sladký. 
 
zdroj: ČTK