Muzeum starých autobusů a trolejbusů si prohlédly desítky lidí

Zatím dvacítku starých autobusů a trolejbusů shromáždili v bývalých tankových garážích ve Strašicích na Rokycansku příznivci historie veřejné dopravy ze Škoda-bus klubu. Při opravách starých vozů tráví nadšenci stovky hodin, jednou měsíčně a také každý rok na strašické posvícení, které připadá na tento víkend, muzeum otevírají i veřejnosti, řekl ČTK Michal Kouba z klubu. Do muzea včera mířily desítky lidí.

Poprvé se muzeum v areálu zrušených kasáren otevřelo v roce 2009, od té doby se členové klubu snaží každý rok nabídnout nějaký nový exponát - buď celý vůz nebo alespoň jeho komponenty, které jinak lidé za provozu ve městech nemohou vidět. "Jsou tady autobusy, které ještě jezdily, dá se říci, včera. Chtěli jsme je uchovat pro budoucnost. Máme tady i vozidla starší - máme zastoupené vozy Karosa ze 70. až 80. let, řadu Ikarus, nejstarší autobusy jsou Škoda 706 RTO ze 60. let," popsal. Vůbec nejstarším exponátem, který ale zatím čeká na kompletní rekonstrukci, je trolejbus z 50. let. Byl to vůz, který v roce 1952 zahajoval trolejbusovou dopravu v Mariánských Lázních. Byť vypadá zchátrale a ještě v roce 2003 sloužil v obci Labuť na Tachovsku jako včelín, má zachované detaily i kompletní elektrickou výzbroj. Pokud by se členům klubu podařilo sehnat peníze, nebyla by oprava takový problém.

Zajímavostí je také zatím neupravený další autobus Škoda 706 RTO, který kdysi jezdil jako armádní transfuzní stanice. Uvnitř byl prostor speciálně upravený pro zdravotníky, kteří brali vojákům krev. Pojízdná transfuzní stanice nebyla přitom dříve jedinou speciální úpravou autobusů - existovaly také pojízdné rentgeny, pojízdné zubní ordinace či na vesnicích pojízdné prodejny.
 
Podle Kouby nebyl ještě v 90. letech 20. století problém sehnat staré vyřazené vozy - sloužily jako zahradní domky, včelíny, lidé si je mohli koupit jako buňku na stavbu. V posledních letech se ale krajina od těchto vraků hodně vyčistila - část jich získali nejrůznější sběratelé, část skončila ve šrotu.
 
zdroj: ČTK