Mráz umožnil spustit na železnorudském Špičáku sněhová děla

Mrazivé počasí umožnilo v neděli večer a dnes ráno zahájit umělé zasněžování první sjezdovky v největším lyžařském areálu Plzeňského kraje - Ski&Bike Špičák u Železné Rudy. Teploty klesly až k minus deseti stupňům Celsia. O případném otevření areálu pro lyžaře se rozhodne podle vývoje počasí v druhé polovině týdne, řekl dnes ČTK spolumajitel areálu Vladimír Kasík. 

"Momentálně máme v provozu sedm sněžných děl a 16 zasněžovacích tyčí. Nejprve chceme zasněžit páteřní sjezdovku číslo tři, Slalomovou, aby mohla být co nejdříve spuštěna lanovka a areál se otevřel lyžařům," řekl. Předpověď počasí je pro vlekaře příznivá minimálně do poloviny týdne, žádný termín otevření ale zatím areál neuvedl. Loni se podle Kasíka sněžná děla spustila poprvé 1. prosince, lyžovat se začalo kolem 7. prosince. 
    
Když se teplota drží alespoň kolem pěti stupňů pod nulou, jsou v areálu schopni zasněžit technickým sněhem jednu sjezdovku, tak aby se mohla rozjet i lanovka, do pěti dnů. Špičák nabízí šest hlavních tratí celkovou délku sjezdovek přes 8,5 kilometru. "My v současné době můžeme zasněžit 80 procent areálu. Jediné, co nezasněžujeme, je dojezd sjezdovky číslo 1 Turistické a druhé místo, které nezasněžujeme, je nejprudší část sjezdovky Šance, jež je nechána k volnému lyžování," dodal Kasík. 
    
Největší areál na české straně Šumavy před zimní sezonou investoval 12 milionů korun. Oproti loňsku některé jízdenky podraží, obvyklá jednodenní permanentka pro dospělé zdraží z 540 na 560 korun, tedy skoro o čtyři procenta, u vícedenních jízdenek je zdražení menší nebo žádné. Největší novinkou je nový šestisetmetrový vlek, který za hodinu přepraví 1200 lidí, nový snowpark a zejména nová sjezdovka Spodní Šance, vhodná pro rodiny s dětmi a méně zdatné lyžaře. 
 
zdroj: ČTK