Městská knihovna slaví 135 let

Knihovna města Plzně slouží svým návštěvníkům již 135 let. Po Divadle J. K. Tyla je druhou nejstarší městkou kulturní institucí. Navštěvuje ji 28 tisíc čtenářů, kteří si ročně vypůjčí více než 1,2 milionu knih, časopisů, CD a dalších nosičů.

„Tehdy na úplném začátku v roce 1876 se vešla do jediné skříně. Její provoz zajišťoval jeden člověk, půjčovalo se pouze dvě hodiny týdně, a to v neděli,“ připomněla ředitelka knihovny Helena Šlesingerová. Dnes ve 22 budovách pracuje 95 zaměstnanců. Čtenáři si mohou vybírat z téměř půl milionu knihovních jednotek. Otevřeno je 48 hodin týdně.

Za posledcích pět let prošla městská knihovna velkým rozvojem. Otevřela nový kulturní sál L – klub na Lochotíně, zrekonstruovány byly pobočky ve Lhotě, Křimicích a Újezdu, obvodní knihovny Doubravka a Lochotín a ústřední knihovna pro dospělé. „Snažíme se postupně vylepšovat služby pro čtenáře. Z lístkového sytému jsme přešli na plně počítačový. Byl zaveden jednotný čtenářský průkaz. Jako jeho alternativu mohou návštěvníci zároveň používat Plzeňskou kartu. Rozšířili jsme pracovní dobu, zrychlili zpracování novinek a zavedli službu předupomínek. Od listopadu navíc jako první v kraji půjčujeme elektronické čtečky a knihy,“ uvedla Šlesingerová.
 
Vedení knihovny má velké plány i do budoucna. Na příští rok plánuje rekonstrukci interiéru dětského oddělení v ústřední knihovně a modernizaci vybavení skvrňanského provozu. Objekt knihovny by měl dostat i novou fasádu.