Matěj Ruppert a Pavel Nový v Plzni symbolicky uvařili pivo

Herec Pavel Nový a hudebník Matěj Ruppert včera v plzeňských pivovarech Gambrinus a Pilsner Urquell symbolicky zahájili výrobu dvou várek piva, které se na přelomu srpna a září bude pít na pivovarském hudebním festivalu Pilsner Fest. Oba umělci se tak stali kmotry várek a získali právo pivo kdykoli v následujících týdnech zrání přijet do Plzně zkontrolovat, řekl ČTK starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka.

Na hudební festival Pilsner Fest přišlo loni 42.000 lidí a vypili 130.000 půllitrů piv točených ze 163 kohoutů. "V Gambrinusu jsme dnes dokončili várku desítky, 840 hektolitrů, a v Prazdroji jsme nastartovali várku Pilsner Urquell, to je 600 hektolitrů. Je postaráno o to, aby nebyla o pivo nouze," konstatoval Berka. Nyní bude pivo až do festivalu zrát.

Matěj Ruppert, který na Pilsner Festu vystoupí s kapelou G Point Hunters, se považuje za pivaře, kterému prý nic jiného kromě "plzně" nechutná. Možnost pečovat o "svou" várku čítající 168.000 půllitrů desítky Gambrinus ale prý nevyužije a starost přenechá plzeňským pivovarníkům. Jednotlivé kroky výroby piva přímo v pivovaru ještě nikdy na vlastní oči neviděl. Dnešní procházku provozy si tak pochvaloval. "Je hezké to vidět zblízka, kouknout se přímo do kotle a ochutnat všechny věci v různých stadiích výroby," řekl Ruppert, který vaření Gambrinusu ukončil moderně kliknutím myši v procesu řízeném počítačem i postaru - zazvoněním na pivovarský zvonec a přáním "Dej bůh štěstí!".
 
To herec Pavel Nový je v pivovaru jako doma. Jak řekl ČTK, je syn sládka z někdejšího železnorudského pivovaru, takže jednotlivé postupy výroby piva pro něj nejsou ničím neznámým. Také Ruppertovi dal různé pivní tipy. "Mám slíbeno, že sem mohu kdykoliv přijít kontrolovat průběh, jak to pivo pokračuje ve své práci. A taky to udělám," slíbil Nový.
 
Dvoudenní festival oslavující plzeňská piva Pilsner Fest se letos koná 31. srpna a 1. září.
 
zdroj: ČTK