Lidé v Plzni si zkusí sílu mysli při Dnech vědy a techniky

Expozice věnovaná lidskému mozku bude letos jednou z novinek devátého ročníku Dnů vědy a techniky v Plzni. Lidé si budou moci sami vyzkoušet, zda silou mysli dokážou ovládat například robotické koule nebo kurzor na obrazovce. Celkem pro ně v centru města bude v pátek 12. a v sobotu 13. září připraveno 38 expozic, nabídnou robotická vozítka, sekci s astronomií a kosmonautikou, 3D tisk jedním tahem a další experimenty a lákadla. Vstup je zdarma. Novinářům to dnes řekli zástupci Západočeské univerzity (ZČU), která akci pořádá.

"Dny vědy a techniky prezentují to, co se odehrává na ZČU, představují technické a přírodovědné obory, ukazují, že věda nebolí," řekla rektorka ZČU Ilona Mauritzová. Podle ní akce každoročně osloví tisíce lidí, loni dvoudenní část v ulicích vidělo kolem 20.000 návštěvníků.
 
Podle Světlany Tomiczkové z Fakulty aplikovaných věd ZČU je akce rozdělena na dvě části. Do první, jež se uskuteční od 8. do 12. září, se mohou objednávat základní a střední školy a další zájemci, otevřou se jim laboratoře a špičková pracoviště jednotlivých fakult ZČU. "Velký zájem bude například o laboratoř virtuální reality, laboratoř obnovitelných zdrojů energie nebo termovize a lasery. Mohou sledovat různé pokusy a měření, vidět nejmodernější přístroje," uvedla. Loni tato část, na kterou je nutná registrace, vidělo 4500 lidí, převážně dětí.
 
Během dvou dnů v pátek a sobotu pak vyjdou vědci za lidmi do ulic, zvou veřejnost na zábavné pokusy a hry, nenásilně chtějí přiblížit fyziku i další obory. "Na vlastní kůži si zde lidé mohou vyzkoušet, jak se stát neviditelným, jak porazit v soutěži na autodráze počítač, jak kreslit do vzduchu pomocí displeje, pro děti je připravena kreativní dílna nebo pohádková fyzika," uvedla mluvčí ZČU Kamila Kolářová.
 
Dny vědy a techniky mají podle Mauritzové také pomoci zvyšovat zájem škol o prostředí ZČU. Školy už se naučily samy během roku objednávat na prohlídky pracovišť univerzitního kampusu, vědci za nimi s exponáty ale také vyjíždějí, a to nejen po Plzeňském kraji.
 
Na akci dává ZČU téměř dva miliony korun, jdou z obnosu zhruba 25 milionů korun, které škola získala na popularizaci vědy a výzkumu z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Na Dny vědy a techniky přispěl také Plzeňský kraj, a to 960.000 korunami, město Plzeň dalo 250.000 Kč.
 
zdroj: ČTK