Kvůli přestavbě křižovatky jsou na silnicích od Lochotína fronty

Velké problémy způsobila řidičům mířícím od severu do centra Plzně dnes zahájená přestavba křižovatky U Soušků. Několikasetmetrové fronty vozidel byly na Karlovarské třídě ve směru od sídliště Vinice a Lochotín do města, ucpaná je ale hlavně trasa kolem Boleveckého rybníka. Úsek od křižovatky U Fordu Hornát k Jateční ulici, asi 1,5 kilometru, trvá 30 minut, řekl ČTK řidič z místa.

Hlavním tahem spojujícím největší plzeňská sídliště s centrem města je Karlovarská třída. Užší náhradní trasa vede okolo Boleveckého rybníka, za nímž dnes začala přestavba křižovatky tvaru T na kruhový objezd. Křížení pod Bílou Horou je průjezdné, ze tří směrů regulují silničáři průjezd semafory. "Je to ucpané ze všech stran. Od Lochotína, Bílé Hory, ale i od Jateční z centra města. Doprava přes stavbu je pouštěna vždy jen v jednom směru jedním pruhem. Je to horší než na Karlovarské třídě," uvedl řidič.

Podle technického dozora stavby Jaroslava Sommera je nejhorší situace od Bílé Hory, v dalších dnech by se ale mohla zlepšit. "Než si řidiči uvědomí, že se místo vyplatí objet, i když moc možností není. Ze Zruče je možné jet o něco delší trasou na Třemošnou nebo na Chrást," dodal. Podle Sommera jsou na semaforech na křižovatce nastaveny vyklizovací časy na minimum a vozy z různých směrů se tak těsně míjejí.

Stavba kruhové křižovatky má podle plánu trvat do konce června, ale podle investora, Plzeňského kraje, by mohla být hotova dříve. "My to zdržovat nebudeme, ale musí tam být technologické přestávky," komentoval Sommer informace v tisku, že by stavba mohla skončit o měsíc dříve.

Vedení radnice jako krajní řešení připustilo, že pokud budou fronty v okolí stavby neúnosné, pustí se okolo Boleveckého rybníka jen autobusy MHD a dalším vozidlům bude vjezd na křižovatku zakázán. Místem vede hlavně frekventovaná linka číslo 30, která projíždí téměř celou Plzní. Uzavření dopravy by způsobilo problémy také řidičům mířícím ze severního Plzeňska, tedy od Třemošné, kteří by museli jet Lidickou ulicí. Vozy jedoucí z Chrástu by musely přes městskou část Doubravka. Zavřít křižovatku úplně si podle Sommera nikdo nedovolí; šlo původně o návrh města kvůli MHD.

Stavba kruhového objezdu na krajské silnici II/131 za 11,5 milionu korun má trvat podle plánu do 30. června. Denně se mají U Soušků bagry pohybovat od 07:00 do 17:00, o víkendu od 08:00 do 16:00. "Budeme pracovat co nejdéle to půjde, ale záleží na počasí," dodal Sommer.

Stavba s názvem Úpravy křižovatky ulic Na Roudné-U Velkého rybníka pomůže po dokončení zejména vozidlům jedoucím od Zruče a Chrástu, kteří často pod Bílou Horou dlouho čekali, než je nějaký řidič mířící na nebo z Lochotína pustil na hlavní silnici.

zdroj: ČTK