Kulturní dům Inwest v Plzni byl zbořen

Plzeňský kulturní dům Inwest byl zbořen, halda suti, která po něm v centru města zůstala, bude do července odstraněna. Na vyčištěné ploše by měla vyrůst stavba multifunkčního objektu Corso Americká za 2,5 miliardy Kč. Česká developerská firma Amádeus, která je investorem stavby, požádá v červenci o územní rozhodnutí, stále je reálné postavit objekt do konce roku 2014, řekl ČTK zástupce investora Jan Petřík. Projekt však čelí kritice občanských aktivistů.

"Původně měla demolice trvat dva měsíce, ale byla hotová za šest týdnů," dodal Petřík. Nedávný nález azbestu v sutinách byl podle něj marginálií. Šlo prý jen o pár metrů čtverečních desek pro přichycení poutače. Dům prohlédlo kvůli azbestu už mnohokrát spousta lidí, uvedl Petřík.

Investor rozeslal projektovou dokumentaci plánované stavby dotčeným orgánům a zpět už dostal 90 procent vyjádření, většinou kladných. "Nyní diskutujeme s architekty města ztvárnění objektu. Čekáme, až s tím budou spokojeni," řekl Petřík. Žádné zásadní rozpory mezi radnicí a investorem prý nepanují. "Město nastavilo regulační podmínky a my jsme udělali mnoho vstřícných kroků a některé dolaďujeme," dodal.
 
Občanská sdružení, která napadla soudně například i demolici, by si podle jejich mluvčího Martina Marka přála, aby po "kulturáku" zůstala plocha volná pro zeleň, tedy aby se v lokalitě změnil územní plán. Proti stavbě obřího domu nasbírali aktivisté zhruba 11.000 podpisů, chtějí být účastníky územního řízení a snaží se prosadit vyhlášení místního referenda, které má stavbě zabránit. Potřebných 13.500 podpisů chtějí mít do září, aby se referendum konalo společně s krajskými volbami.
 
"Několikrát už jsem jim nabízel, ať se sejdou a řeknou nám, co konkrétně jim vadí. Dnes to vypadá, že nechtějí vůbec diskutovat, ale jenom to zmařit," uvedl Petřík. Pokud by aktivisté s referendem u zastupitelů uspěli, mohl by investor uplatňovat u města náhradu za zmařenou investici. "Vycházeli jsme z platné územně plánovací dokumentace. Pokud by ji město změnilo, tak vzniká odpovědnost za porušení pravidel hry," řekl Petřík.
 
Amádeus se v rozeslané dokumentaci zavázal, že nejvíce 45 procent prostoru v Corsu Americká budou tvořit obchodní plochy, zbytek byty, kulturní a relaxační prostory, kanceláře, ale i venkovní amfiteátr na střeše. Z Americké třídy vznikne bulvár.
 
zdroj: ČTK