I v teple se bude ještě v Plzeňském kraji příští týden lyžovat

Teplé jarní počasí a odpolední teploty až kolem deseti stupňů nad nulou dále zhoršují kvalitu lyžování v Plzeňském kraji. V provozu je stále pět areálů v Železné Rudě a jeden v Kašperských horách, sjezdovky nabízejí technický sníh. Špatné podmínky mají na Šumavě běžkaři. Hlavní magistrály na Železnorudsku se kvůli nedostatku sněhu upravovaly naposledy v polovině prosince. ČTK to řekl Václav Šebelík ze železnorudského infocentra. 

Teplé počasí zredukovalo tento týden počet otevřených sjezdovek v největším zimním areálu v kraji na šumavském Špičáku. Otevřená je už jen letošní novinka - vlek a sjezdovka Spodní Šance, kde je zhruba 20 centimetrů technického sněhu. Od začátku tohoto týdne Špičák zlevnil cenu svých skipasů o 20 procent. 
    
Na Železnorudsku se lyžuje ještě v areálech Nad Nádražím, Belveder, Samoty; raritou je Godlhof, kde je výhradně přírodní sníh. "Pokud noční mráz dovolí, tak ještě dosněžují. Je to otázka teplot. Byť je region malý, tak v noci jsou velmi různé od minus čtyř do nuly," řekl Šebelík. V Železné Rudě bylo ráno minus 2,5 stupně, po poledni už teplota překročila plus deset stupňů a každý den roste. 
    
V Plzeňském kraji jsou v příštím týdnu jarní prázdniny a oblast Železnorudska je pro rekreaci tradiční. "V sobotu už začaly rodiny najíždět. Ale taková návštěvnost jako byla v minulých letech, kdy byla normální zima, není," uvedl Šebelík. Podle něj by měly být ještě příští týden v provozu všechny čtyři hlavní areály s technickým sněhem. 
    
V provozu je ještě lanovka na Pancíř, ale nikoliv sjezdovky. Lanovka tak slouží především pěším turistům. V Plzeňském kraji je provozu i skiareál Kašperky v Kašperských Horách. Lyžuje se tam na 15 až 40 centimetrech technického sněhu. 
    
Běhat na lyžích se dá několik set metrů jen na Gerlově Huti. V západní části Šumavy se naposledy upravovaly stopy před týdnem v okolí Modravy, a to 7,5 kilometru dlouhá trasa Modrava - Březník a devítikilometrová trasa Modrava - Černohorská nádrž - Ptačí nádrž - Prameny Vltavy. 
    
Za hranicí v Bavorsku se ještě upravuje areál Bretterschacten u Velkého Javoru. "Také tam už jsou ale také kritická zledovatělá místa a sněhu je tam hlášeno deset až 30 centimetrů," uvedl Šebelík. V bavorském sjezdovém areálu Velký Javor jsou stále v provozu čtyři sjezdovky. 
 
zdroj: ČTK