Havárie vodovodního potrubí zastavila vlaky na Cheb

Kvůli havárii vodovodního potrubí v areálu plzeňské Škodovky bude zhruba do dnešních 13:00 uzavřena železniční trať z Plzně na Cheb. Zmrzlá voda na kolejích znemožnila průjezd vlaků. Podle hasičů se tam sesula půda a poškodilo potrubí, podle Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) praskla roura, která vede na mostě nad tratí. Nikdo nebyl zraněn, vlaky poškozeny nebyly, zjistila ČTK.

Obnovení provozu se odhaduje po jedné koleji sníženu rychlostí kolem 13:00, řekl ČTK v poledne mluvčí SŽDC Pavel Halla. "Hasiči odčerpali vodu, bude se ještě bagrovat zemina," uvedl. Způsobená škoda bude podle něj přes půl milionu korun. Jak se na místě přesvědčila zpravodajka ČTK, druhá z kolejí je zatím v úseku několika desítek metrů zamrzlá.

Železniční dopravu nahradily autobusy. U rychlíků v úseku Kozolupy - Plzeň-hlavní nádraží cestující z osobních vlaků přestupují v Křimicích. Podle Hally spadla roura v úseku za stanicí Plzeň-jižní předměstí ve směru na Cheb. Potrubí vedlo přes mostek nad tratí. Voda byla v místě zmrzlá až po hlavu kolejí, dodal. Podle něj nebyl nikdo zraněn, železničáři nezaznamenali ani vykolejení nebo poškození kolejových vozidel.

"Vinou sesuvu půdy došlo zřejmě k poškození potrubí, z něhož vytéká voda. Ta zaplavila kolejiště, které je nyní zledovatělé," uvedla mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková. Havárie na okraji areálu plzeňské Škodovky, která je údajně vlastníkem potrubí, byla nahlášena v 05:30, ale ještě asi hodinu tam vlaky jezdily. Poté najel vlak na led.

I když minulý týden na Šumavě teploměr klesal pod minus 30 stupňů i v západočeské části, podle Marty Suché z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu má za sebou část západních Čech jednu z nejchladnějších nocí a rán této zimy právě dnes. V Plzni - Bolevci teplota klesla na minus 22,2 stupně, na stanici na Mikulce bylo minus 18,8 stupně. V Šindelové na Sokolovsku se teploměr zastavil na minus 31,9 stupně, v Karlových Varech bylo minus 22,2 stupně. Ani v příštích dnech se nijak výrazně neochladí, úterní teploty by podle Suché nemusely klesnout tak jako dnes. Podobné mrazy ale podle ní nelze vyloučit ke konci týdne, v pátek či v sobotu.

zdroj: ČTK