Festival minipivovarů představí až 200 druhů piv

Údajně nejvíce nejmenších pivovarů na jednom místě ve střední Evropě se má sejít na pátém ročníku festivalu českých minipivovarů Slunce ve skle. Pořádá ho v sobotu 22. září pivovar Purkmistr v Plzni-Černicích. Nabídne téměř 200 druhů piv, o čtvrtinu více než loni, řekl ČTK Petr Míč z marketingu firmy. Akci zaštítil Českomoravský svaz minipivovarů.

"Máme zatím 44 přihlášených účastníků, o dva více než loni, z nichž ale někteří budou zastupovat tři výrobce, takže pivovarů tu bude k 60. Ne všechna piva budou čepovaná, některá také lahvová," řekl Míč. Záměrem akce je seznámit návštěvníky s nefiltrovanými a nepasterizovanými nápoji, které nejsou běžně na trhu. Restaurační a hostinské minipivovary představí podle Míče své nejlepší druhy a rarity.

Valná většina účastníků budou nejmenší minipivovary vyrábějící od 500 do 10.000 hektolitrů ročně. "Počtem soustředěným na jednom místě je to největší akce v Česku a nevíme o tom, že by měla srovnání v Evropě. Hlásí se sem také střední pivovary do 20.000 hektolitrů ročně, které vaří také výborná piva a pro zpestření jich pár vezmeme," uvedl Míč.
 
V Plzni-Černicích se představí nové české minipivovary, raritní vietnamské pivo Hoavien, minipivovar Šandorf ze slovenských Prieval a nakuřovaná piva z bavorského pivovaru z Bambergu. Na festivalu se budou dále prodávat anglická, skotská a nizozemská piva. "Vzhledem k tomu, že podobnou akci chce letos pořádat svaz v Olomouci, tak tu nebudeme mít tolik moravských pivovarů," dodal Míč.
 
Ohlasy na festival přicházejí podle Míče z celé Evropy, nejvíce z Německa, Velké Británie, Skandinávie a Irska. "Přijedou sem desítky cizinců včetně řady novinářů," uvedl. Celkem by návštěvníků mělo být jako loni, mezi 9000 a 10.000, šestkrát více než na prvním ročníku; záleží ale na počasí.
 
Stánky s pípami budou na nádvoří pivovaru a hotelu, na sousední Selské návsi i na zahradě pod návsí. Návštěvníci si mohou koupit degustační osminkové sklenice. "Zavádíme jako u vína koštování piva," řekl majitel pivovaru Lubomír Krýsl. Na festivalu bude podle něj jen pivo a jídlo k němu, "žádné koncerty a jarmarky".
 
Akce se koná ve stejný den jako úvod mnichovského Oktoberfestu. Začne ve 13:00. Pro návštěvníky bude posílena trolejbusová linka číslo 13 z konečné tramvaje číslo jedna na Slovanech.
 
zdroj: ČTK