Festival minipivovarů představí až 200 druhů piv

10. 09 2012 | Údajně nejvíce nejmenších pivovarů na jednom místě ve střední Evropě se má sejít na pátém ročníku festivalu českých minipivovarů Slunce ve skle. Pořádá ho v sobotu 22. září pivovar Purkmistr v Plzni-Černicích. Nabídne téměř 200 druhů piv, o čtvrtinu více než loni, řekl ČTK Petr Míč z marketingu firmy. Akci zaštítil Českomoravský svaz minipivovarů.

"Máme zatím 44 přihlášených účastníků, o dva více než loni, z nichž ale někteří budou zastupovat tři výrobce, takže pivovarů tu bude k 60. Ne všechna piva budou čepovaná, některá také lahvová," řekl Míč. Záměrem akce je seznámit návštěvníky s nefiltrovanými a nepasterizovanými nápoji, které nejsou běžně na trhu. Restaurační a hostinské minipivovary představí podle Míče své nejlepší druhy a rarity.

Valná většina účastníků budou nejmenší minipivovary vyrábějící od 500 do 10.000 hektolitrů ročně. "Počtem soustředěným na jednom místě je to největší akce v Česku a nevíme o tom, že by měla srovnání v Evropě. Hlásí se sem také střední pivovary do 20.000 hektolitrů ročně, které vaří také výborná piva a pro zpestření jich pár vezmeme," uvedl Míč.
 
V Plzni-Černicích se představí nové české minipivovary, raritní vietnamské pivo Hoavien, minipivovar Šandorf ze slovenských Prieval a nakuřovaná piva z bavorského pivovaru z Bambergu. Na festivalu se budou dále prodávat anglická, skotská a nizozemská piva. "Vzhledem k tomu, že podobnou akci chce letos pořádat svaz v Olomouci, tak tu nebudeme mít tolik moravských pivovarů," dodal Míč.
 
Ohlasy na festival přicházejí podle Míče z celé Evropy, nejvíce z Německa, Velké Británie, Skandinávie a Irska. "Přijedou sem desítky cizinců včetně řady novinářů," uvedl. Celkem by návštěvníků mělo být jako loni, mezi 9000 a 10.000, šestkrát více než na prvním ročníku; záleží ale na počasí.
 
Stánky s pípami budou na nádvoří pivovaru a hotelu, na sousední Selské návsi i na zahradě pod návsí. Návštěvníci si mohou koupit degustační osminkové sklenice. "Zavádíme jako u vína koštování piva," řekl majitel pivovaru Lubomír Krýsl. Na festivalu bude podle něj jen pivo a jídlo k němu, "žádné koncerty a jarmarky".
 
Akce se koná ve stejný den jako úvod mnichovského Oktoberfestu. Začne ve 13:00. Pro návštěvníky bude posílena trolejbusová linka číslo 13 z konečné tramvaje číslo jedna na Slovanech.
 
zdroj: ČTK
 
.

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO