Faurecia zaměstná u Plzně na výrobě autosedaček až 800 lidí

Francouzský koncern Faurecia, šestý největší světový dodavatel pro automobilový průmysl, dnes oficiálně otevřel u dálnice D5 poblíž Plzně nový závod na výrobu kompletních autosedaček, zejména pro automobily BMW. Nyní zaměstnává 420 lidí a do konce roku 2015 jich chce mít až 800. ČTK to řekl ředitel nového závodu Faurecia Plzeň Vladimír Suchý. 

Výhodná geografická poloha závodu umožňuje dodávku sedaček a jejich namontování do vozů v závodech BMW v Lipsku a Řezně za 15 hodin. "Závod bude strategickým partnerem pro naše závody a plány," uvedl při dnešním otevření zástupce BMW. 
    
Výstavbu závodu mezi obcemi Nýřany, Úherce a Zbůch zahájila developerská společnost Panattoni loni v listopadu. Dosud tam Faurecia zaměstnala 420 lidí. "Do konce roku 2015 by se měl jejich počet zdvojnásobit. Celý provoz už je plně funkční, ale už teď připravujeme výrobní linku, která dá práci dalším lidem z Plzeňského kraje," uvedl Suchý. Firma sváží lidi do zaměstnání z okolních vesnic na obě směny. 
    
"Jedeme stejný model jako v BMW, což jsou dvě delší směny včetně soboty," uvedla personální ředitelka Faurecie ČR Stanislava Plachá. Podle ní má firma 25.000 metrů čtverečních výrobních a skladovacích ploch. První linka už nabíhá do sériového provozu, další dvě linky se připravují a další nové projekty přijdou v roce 2015, kdy by měla být hala zaplněná. Plachá výhledově nevyloučila dodávky pro jiné firmy než BMW, protože Faurecia ČR dodává většině automobilek. První linka je schopná vyrobit 740 souprav sedadel denně, tedy dvou předních a dvou zadních. 
    
Faurecia už přijímá nové lidi pro příští rok, kdy chce mít už 500 lidí; dvě třetiny jsou muži. Závod potřebuje dělníky i specialisty do výroby, kvality, logistiky a údržby. 
    
Podle Plaché bude pracovat ve firmě ve finále z 800 lidí - 650 dělníků ve výrobě a logistice a zbytek budou specialisté. "Zájem lidí o práci je veliký. Rozhodně nevnímám nedostatek. Daří se nám nabírat v postupných krocích," uvedla. Vyšší fluktuace na startu závodu je podle ní dána tím, že výroba je náročná a lidé musí projít dlouhým tréninkem. 
    
"Jen v bezprostředním okolí závodu, v dojezdové vzdálenosti, hledá práci bezmála 10.000 lidí, takže podnik, který může zaměstnat skoro tisícovku z nich, výrazně pomůže," řekl hejtman Milan Chovanec (ČSSD). Podle něj je ČR stále atraktivní zemí pro významné investory, pokud dobře spolupracuje stát, samospráva a soukromí podnikatelé. 
    
Firma Panattoni, majitel haly, která má v ČR 13 průmyslových parků, uvedla, že otevření podniku je potvrzením toho, že zájem investorů o ČR opět roste. "Známky oživování nemovitostního trhu sledujeme už od minulého roku. Vloni jsme se proto rozhodli výrazně expandovat a spolu s naší partnerskou skupinou Accolade jsme začali investorům v ČR a na Slovensku nabízet hned šest nových průmyslových parků," uvedla marketingová a obchodní ředitelka Panattoni Klára Fritsch. 
    
Skupina Faurecia, která má kromě výroby autosedaček ještě tři divize, měla za rok 2012 tržby 17,4 miliardy eur (přes 440 miliard Kč). Působí v 34 zemích světa, kde má 320 výrobních závodů s 94.000 zaměstnanci a třiceti vývojovými centry. V ČR nyní pracuje v sedmi závodech 3200 lidí. 
 
zdroj: ČTK