Eva Roučka vystavuje v Plzni i rozměrné figury z keramiky

Rozměrné keramické figurální plastiky, práce z bronzu a kresby, vytvořené například na papírových táccích, vystavuje ode dneška v Plzni výtvarnice Eva Roučka. Návštěvníkům Národopisného muzea představí plzeňská rodačka, jež žije od roku 1971 v Provence ve Francii a svá díla prezentuje po celém světě, i kolekci takzvaných macatek neboli plastik statných žen. Výstava s názvem Dívám se a vidím potrvá do 7. září.  

"Keramiku miluju, to je moje řemeslo, to jsem chtěla studovat. Dostala jsem se po těžkých potížích za 'totáče' na vysokou uměleckoprůmyslovou školu. Dnes dělám to nejtěžší, nejsložitější, pracuju s porcelánem a vysokožárnou kameninou velice vysoko pálenou," řekla ČTK Roučka.
 
Na výstavu v Plzni přivezla několik sérií svých děl, mimo jiné takzvané české cykly, tedy plastiky z prostředí typické české hospody. "Říkám tomu vozová hradba, jak chlapi sedí na lavici vedle sebe jeden vedle druhého, jsou takoví širocí, mají kšandy," popsala jednu z prací.
 
Tématem dalšího cyklu jsou i "macatky" neboli nadměrně statné ženy. "Odjakživa jsem je dělala. Pozorovala jsem, jak materiální stránka může zničit v člověku to nejcennější, tedy že myslíme a cítíme. Trochu nafukuji materiální část, tedy tělo člověka, a ty hlavičky mají malé, protože sedět před televizí, k tomu hlavu nepotřebují," uvedla Roučka.
 
Jedna ze vstupních vitrín obsahuje i autorčiny kresby na papírových táccích. Na ně zachycuje generaci, která byla podle ní nejvíc poznamenána nacistickou a pak "červenou" okupací. "Ti lidé jsou ještě dodnes vyplašení, bojí se, nikdo už to z nich nevymlátí. Podle mě si myslí, že svoboda je něco, co jim někdo dá v balíčku, neví, že si ji musí každý najít sám v sobě," uvedla Roučka.
 
Z Československa odešla v roce 1971. "Před odchodem jsem byla vyčerpána psychicky, fyzicky, byla jsme ve stavu mezi vězením, blázincem, schizofrenií a alkoholismem," uvedla. Přestože hodně váhala kvůli rodičům, odešla a podle svých slov udělala dobře. "Zachránila jsem se tím," dodala. Od otevření hranic v roce 1989 se do Čech pravidelně vrací, prodala dům v Plzni, koupila statek v Břasích na Rokycansku. Jednu ze stodol nedávno upravila na galerii. Kompletně vybavenou dílnu má ale ve Francii. Kromě keramiky pracuje také se dřevem a kamenem.
 
zdroj: ČTK