Dům, ve kterém explodoval granát, policisté dál prohledávají

Policisté dnes pokračují v prohledávání rodinného domu a jeho zahrady v Červeném Hrádku u Plzně, kde v neděli odpoledne explodoval granát z druhé světové války a usmrtil muže. V neděli ve 22:30, kdy policisté místo opustili, odvezl speciální nákladní vůz pyrotechniků nejméně desítky kusů munice, většinou nevybuchlé. Do dvou ze tří sousedních domů, které hasiči kvůli bezpečnosti evakuovali, se před půlnocí obyvatelé vrátili, zjistila ČTK od policistů, starosty i místních.

"Ohledání místa bude pokračovat, včera (v neděli) se přerušilo kvůli špatnému světlu. Je možné, že se opět uzavře silnice před domem," řekla ČTK mluvčí plzeňské policie Simona Čejková. Až po ukončení prohlídky všech ploch policie zveřejní, kolik kusů munice tam našla. "Desítky kusů to byly určitě, většina munice byla nevybuchlá. Šlo o dělostřelecké a minometné granáty, malý muniční sklad. Pokud by první inicioval další exploze, zasáhlo by to minimálně celou ulici," řekl starosta plzeňské části Doubravka Michal Chalupný, pod níž Červený Hrádek patří. Na zahradě našli tři plastové přepravky plné nábojů, další ve sklepě a skříních. Podle hasičů i starosty byly vedle dětských hraček na zahradě i u postýlky. Mrtvý muž byl sběratelem munice.

"Už včera (v neděli) před půlnocí se do dvou ze tří evakuovaných domů vrátili čtyři obyvatelé," řekla rokycanská policejní mluvčí Jana Tomková. Do třetího domu, který přiléhá k prohledávanému domu, přijde dnes statik. Dům se údajně výbuchem nějak nadzvedl, uvedl starosta.
 
Třiatřicetiletý muž rozebíral ve sklepě minometný granát. Po výbuchu hořely dveře a části sklepa. Hasiči měli událost hlášenu jako explozi plynového kotle. V jednopatrovém objektu byl pouze muž. Šlo o dům jeho rodičů, muž tam nebydlel a jezdil tam jen o víkendech, uvedl starosta. S manželkou i sousedy hovořil psycholog.
 
Podle některých místních údajně muž pracoval v armádě. Podle sousedů byl v domě zhruba před půl rokem menší požár a prý tam také něco vybuchlo. "Hmotné škody nebyly prozatím vyčísleny. Všechny okolnosti případu jsou předmětem dalšího šetření kriminalistů," uvedla policie.
 
Červený Hrádek je jeden z největších satelitů Plzně s velmi hustou rodinnou zástavbou. Domek se nachází mimo centrum směrem na Dýšinu.
 
zdroj: ČTK