Dobří andělé nám umožňují dopřát lepší podmínky pro našeho nemocného syna, říká paní Eva z Nezvěstic

Vážná nemoc pětiletého Matyáše rodině obrátila život naruby. Vše se přizpůsobilo jemu a jeho léčbě: „Matyáškovo onemocnění se týká především endokrinního systému - je spojené s vývojovou poruchou části mozku - hypofýzy, která je zodpovědná za produkci některých hormonů. Hlavním příznakem je diabetes insipidus, což je speciální typ cukrovky, při němž tělo nevytváří hormon ADH a nesprávně pak hospodaří s vodou,“ vysvětluje paní Eva Filipová. Dávkování léků synovi musí pravidelně sledovat a počítat podle váhy plenek, protože hrozí dehydratace organismu nebo naopak otok mozku. Matyášek také bere kortikoidy, které mu nahrazují funkci dalších chybějících hormonů, a následkem podávání těchto léků i zavodnění trpí obezitou. Život mu komplikuje také oboustranná těžká zraková vada. Vše je navíc spojeno s těžkým pohybovým postižením. Paní Eva se musí o Matyáška starat celodenně, musí jej krmit, oblékat, všude nosit nebo vozit ve speciálním kočárku. Matyášek zvládne s dopomocí sedět, jinak se vůbec nepohybuje.

Aby toho nebylo málo, před dvěma lety byla u chlapce zjištěna porucha růstu spojená s opožděným vývojem kostí a bylo potřeba nasadit růstové hormony. „Matyášek je ve svých letech velký kus chlapa, na běžné úkony a každodenní cvičení jsme si zvykli, ale hodně těžké je pro mě s ním manipulovat, už ho nezvládám nosit, má 50 kg,“ říká paní Eva, která by ráda nastoupila do zaměstnání na částečný úvazek a přispěla tak do rodinného rozpočtu. Každá koruna navíc pomůže hradit výdaje s léčbou. Nejčastěji se jedná o různé terapie, zdravotní pomůcky a doplňky či doplatky na léky. Nyní rodině pomáhají dárci prostřednictvím nadace Dobrý anděl, díky nimž rodiče částečně pokrývají úhradu intenzivních rehabilitačních pobytů. „Díky darům od Dobrých andělů můžeme dopřát synovi lepší podmínky pro život, a to dělá šťastného nejen jeho, ale samozřejmě i nás. Poděkování patří také paní doktorce Renatě Pomahačové z Fakultní nemocnice Lochotín za její skvělý přístup,“ uvádí s vděčností paní Eva a její partner Aleš.

Na Plzeňsku potřebuje finanční pomoc dalších 80 rodin s vážně nemocným dítětem

Jedná se o rodiny, ve kterých se dítě potýká s onkologickým či jiným závažným onemocněním, jako je například chronické selhání orgánů, chronické střevní onemocnění, závažné metabolické poruchy či jiné kombinované postižení. Těmto rodinám pravidelně pomáhá nadace DOBRÝ ANDĚL. Vybrané příspěvky za každý měsíc nadace rovnoměrně rozdělí mezi potřebné rodiny. Výši příspěvků tak ovlivňuje počet dárců i přispěná částka. 

„Rodin, které potřebují finanční pomoc, je mnohem více. Ne každá ví, že u nás může o pravidelné příspěvky požádat. Našim cílem je, aby se tato informace, co nejvíce šířila. Pokud se kdokoliv setkává s rodinou či rodinami, kde vážně onemocnělo dítě, budeme rádi, když se na nás obrátí. Kontaktovat nás může také přímo sama rodina,“ říká Petr Sýkora, spoluzakladatel nadace DOBRÝ ANDĚL. 

Staňte se Dobrým andělem

Zapojit se do pomoci můžete i vy. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a začít přispívat. Vaše příspěvky nadace DOBRÝ ANDĚL odevzdává rodinám do posledního haléře, protože její provoz je hrazen ze soukromých zdrojů zakladatelů a dalších filantropů.

Znáte rodinu s vážně nemocným dítětem?

Doporučte jí nadaci Dobrý anděl. Kontakt je velmi jednoduchý – stačí zavolat nebo napsat e-mail a pracovníci Dobrého anděla již zajistí vše potřebné. Důležité je nebát se ozvat, Dobří andělé rodinám rádi pomohou.