Do plzeňského babyboxu byl odložen několikatýdenní chlapec

V plzeňském babyboxu byl v úterý ráno nalezen asi dva týdny starý chlapec. Dítě je prvním, které bylo do plzeňského babyboxu odloženo. Chlapec je zdravý, dostal jméno Norbert. ČTK o tom informoval zakladatel projektu babyboxů Ludvík Hess. Celkem bylo v českých babyboxech zatím nalezeno 76 dětí.

Plzeňský babybox byl otevřen jako 43. v Česku loni v březnu. Předcházelo tomu zhruba tříleté vyjednávání, jelikož proti jeho instalaci protestovali někteří porodníci a pediatři. K odpůrcům původně patřila také bývalá hejtmanka, lékařka Milada Emmerová. Plzeň byla jedním z posledních krajských měst, kde schránka pro odložené děti chyběla. Nakonec byla umístěna v poliklinice na Denisově nábřeží.

Babybox je schránka, ve které je možné anonymně a bez obav z postihu ponechat nechtěné dítě. I vzhledem k rozměrům, přibližně jeden metr krát půl metru krát 60 centimetrů, je určen pro novorozence, našly se v nich ale odložené i starší děti. Myšlenka navazuje na tradici ponechávání nechtěných dětí u klášterů či kostelů, která se v Evropě rozvinula od středověku. Babyboxy bývají umístěny v ústraní, aby byla zaručena anonymita lidí, kteří se rozhodnou dítě odložit.
 
Nyní je v Česku 51 babyboxů. Zatím poslední byl zprovozněn na konci července v Krnově na Bruntálsku. Předtím se v dubnu dočkaly babyboxu i České Budějovice, které byly poslední krajským městem, v němž schránka chyběla.
 
Babyboxy fungují v ČR už sedm let, za tu dobu do nich lidé odložili 45 holčiček a 31 chlapců.
 
zdroj: ČTK