Deník: Plzeňské vývařovně hrozí kvůli salmonele pokuta

Krajská hygienické stanice v Plzni (KHS) zahájila správní řízení s plzeňskou jídelnou a vývařovnou ZRTAS, z jejíhož hotového jídla se koncem července nakazilo salmonelózou téměř 150 lidí z Plzně a Klatov. Firmě hrozí pokuta v řádu statisíců korun, napsal dnešní Plzeňský deník. Případ prověřuje také policie.  

Podle ředitele hygienické stanice Přemysla Tomašuka je řízení ve fázi předkládání dokumentace a dokazování. "Je soubojem právníků společnosti ZRTAS a našich o to, kdo má pravdu," uvedl. Pokutu podle Tomašuka firma určitě dostane. "Budou to řádově statisíce korun," řekl deníku. Původcem nákazy byly špagety ala carbonara. Rozbory potvrdily, že bakterie salmonely byly v hotovém jídle a na povrchu skořápek vajíček, které se do pokrmu přidávaly.

Případ zajímá také policii, která prověřuje, zda nebyly spáchány dva trestné činy z nedbalosti - ublížení na zdraví a šíření nakažlivé nemoci, za které hrozí až tři roky vězení. "Přibývají další poškození, kteří se k trestnímu řízení připojují. Dosud nebyl nikdo obviněn," řekla policejní mluvčí Hana Kroftová. Na policii se zatím obrátilo 30 lidí.

Odškodné nakaženým lidem by lidem podle právníků vyplácela firma ZRTAS. Její majitel tvrdí, že jeho zaměstnanci nepochybili. Lidé se mohou domáhat vrácení peněz za jídlo i náhrady za ušlý výdělek, nákladů na léčení i například za dovolenou, kterou kvůli nemoci zrušili.

zdroj: ČTK