ČR přijme tvrdá opatření kvůli drogám u hranic, zacílí na tržnice

Česká republika přijme tvrdá opatření kvůli drogové problematice v příhraničí. Stávající situace už podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) přerůstá standardní mez, prostředky, jež policie nasazuje, nestačí, musí se najít nový způsob. Opatření budou primárně mířit na tržnice, jež jsou hlavním distribučním místem pervitinu i zázemím. ČR také připravuje diskusi s Vietnamem o tom, aby si vietnamští delikventi odpykávali tresty ve své vlasti. Chovanec to řekl novinářům po dnešní schůzce s bavorským ministrem vnitra Joachimem Herrmannem. 

"Tím, jak se začíná pervitin vařit v České republice ve velkém množství, už to není jen o exportu, ale je to i o užívání na českém území, a to je věc, která mě vcelku děsí. Děsí mě dostupnost drog na diskotékách pro naše děti, a to jsou věci, s nimiž musíme bojovat, to znamená nasadit větší prostředky," uvedl Chovanec. 
    
Podle Chovance budou akce primárně mířit na distributory a ty, kteří drogu vaří, opatření by tak neměla obtěžovat řádné občany. Podle jeho slov je třeba získávat lepší informace z prostředí drogových skupin. Problém je zejména s komunitou Vietnamců, která se velmi těžko rozkrývá, protože se mezi ní policejní agenti velmi složitě dostávají. "To je problém, který narůstá z roku na rok," uvedl. 
    
Chovanec také letos plánuje cestu do Vietnamu. Hlavními tématy jeho cesty by měla být repatriace odsouzených a uzavření smlouvy o policejní spolupráci, která by měla pomoci v boji proti drogám. 
    
S bavorským ministrem se dnes Chovanec dohodl na společných akcích, z taktických důvodů je nechtěl specifikovat. Naznačil ale, že intenzivně do nich budou nasazeni kromě policistů a celníků také hasiči a další složky. "Je potřeba se zaměřit i na to, v jakém jsou tržnice technickém stavu, jestli tam nejsou rizika požárů, jestli si plní všechny závazky, které plynou z živnostenského oprávnění, dokonce lze živnostenské oprávnění odebírat, takže budeme muset být efektivní v těchto cestách," naznačil. 
    
Problémem je to, že léky s efedrinem a pseudoefedrinem, nutné k výrobě, jsou volně dostupné v Polsku, celkem jde o 26 druhů. V Polsku je sice před projednáním zákon, který by měl přinést podobnou restrikci jako má ČR, hrozí ale, že se pak začnou léky dovážet z Bulharska a Rumunska. "Musíme jednat i s nimi," dodal Chovanec. 
    
Součinnost policie oba ministři pochválili, funguje prý dobře. "Po vstupu do Schengenu přestaly hranice existovat i pro sféru zločinu, v rámci mezinárodní policejní spolupráce mohou tyto hranice přestat existovat i pro ty, kdo tento zločin stíhají," uvedl český ministr. 
    
Herrmann řekl, že bavorská strana už loni posílila policii u hranic. Podle něj se nyní podařilo zprovoznit výměnu informací v oblasti DNA, už funguje výměna daktyloskopických informací. Do třech týdnů se také sejdou policejní prezident Tomáš Tuhý a jeho bavorský protějšek, připraví konkrétní bezpečnostní akce a opatření. Chovanec přitom nevyloučil rozsáhlejší akce u hranic v řádu jednotek dnů, jež mohou znamenat zhoršení podmínek cestování na obou stranách hranice, vyloučil ale, že by se vrátily dlouhodobé kontroly všech, kteří hranice přejíždí. 
    
Novinářům Chovanec řekl, že jen drobná kriminalita, jež je navázána na drogovou, způsobuje škody za 4,5 miliardy korun, další miliardy stojí léčení závislých. "Dávka pro narkomana se pohybuje mezi 800 až 1000 korunami. Ten, kdo si aplikuje drogu, musí sehnat měsíčně 25.000 až 30.000 korun," uvedl. Do boje s drogovou kriminalitou chce víc zapojit Útvar pro odhalování organizovaného zločinu i Národní protidrogovou centrálu. 
 
zdroj: ČTK