ČOI: Prodejci borůvek na Plzeňsku ošidili lidi o čtvrtinu nákupu

Místo čtyř litrů borůvek jen tři litry - to byl dnes zatím největší prohřešek, který na Plzeňsku zjistili inspektoři České obchodní inspekce (ČOI) při kontrolách stánků s lesními plody. Na kontrolu prodavačů, kteří podél západočeských silnic nabízejí borůvky, se vydali ve čtvrtek. Při všech kontrolách zatím zjistili pochybení. Prodejci je při každém nákupu ošidili o desítky korun. Za to jim hrozí správní řízení a pokuty vyšší než 5000 korun, které mohou na místě uložit inspektoři, řekl dnes ČTK ředitel ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj Jan Řezáč.

"V tomto případě odhaduji pokuty v řádech desítek tisíc korun," uvedl. Prodejce meruněk, jahod a dalších plodů u silnic kontrolovala ČOI na západě Čech i v minulých dnech. Dosud největšími prohřešky byla ale jen neověřená měřidla.
 
"K zásadnímu obratu ve výsledcích kontroly došlo ve čtvrtek. Dobře vypadající borůvky prodávané z přepravek za cenu 69 korun za půl litru lákaly k nákupu řadu občanů. U dvou takových stánků zastavili i inspektoři ČOI a při přeměření nakoupených dvou litrů borůvek se nestačili divit," popsal ředitel. V prvém případě chybělo do dvou litrů 0,2 litru a ve druhém případě 0,4 litru borůvek, to znamená, že prodejci předražili nákup o 28 a 55 korun.
 
Kvůli alarmujícím zjištěním se na kontroly vypravili inspektoři i dnes. Největší pochybení zjistili u prodejce u hlavní silnice z Plzně na Nepomuk. Chtěli koupit čtyři litry borůvek a dostali pouze tři litry. Předražení tak činilo 138 korun. Při dalších dvou kontrolách dostali inspektoři místo požadovaných dvou litrů borůvek jednou o 0,3 litru plodů méně a podruhé o 0,33 litru méně. Prodejce se je tak pokusil ošidit o 43 a 45 korun, vyčíslil ředitel.
 
Apeloval na spotřebitele, aby si na silniční prodejce dali pozor a aby si také všímali, za jaké množství a jakou cenu zboží nabízejí. Například prodejci borůvek lákají projíždějící auta na zdálky dobře viditelnou velkou číslici 69 korun. Že je to ale cena jen za půl litru plodů, na první pohled tak dobře patrné není.
 
zdroj: ČTK