Chcete být moderní rodiče? Přečtěte si, co vše můžete vyřídit online

Péče o děti přináší radost, zahrnuje ale také nikdy nekončící seznam úkolů, které je potřeba zařídit, aby byly vaše ratolesti ve všech směrech zaopatřené a v pohodlí. Pokud si chcete alespoň v některých povinnostech trochu ulevit a ušetřit čas, můžete začít používat aktivně nástroje českého eGovernmentu jako např. Portál občana a řešit komunikaci s většinou úřadů elektronicky z pohodlí domova.

Fronty na poštách a úřadech jsou noční můrou pro všechny, kteří počítají každou minutu svého volného času. Zaneprázdnění rodiče ještě mají většinou tyto návštěvy institucí obohacené o zážitky, kdy sebou musí vzít i své děti, když zrovna nejsou ve škole nebo nemají po ruce zajištěné hlídání. Spousta těchto stresujících okamžiků vás ovšem nyní mine díky elektronicky dostupným a bezpečným službám veřejné správy, které můžete využívat online a osobním návštěvám mnoha úřadů se tak zcela vyhnout. Co patří mezi největší benefity pro rodiče?

Když očekáváte narození dítěte

V letošním roce bylo schváleno zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc Kč na dítě, v případě dvojčat potom na částku 450 tisíc Kč. Navýšení příspěvku značně zatížilo úřady práce, kde se příspěvky vyřizují, a dodnes ještě na příslušném oddělení potkáte spoustu dam v pokročilém stádiu těhotenství nebo s malými dětmi, jak čekají hodiny s pořadníkovým číslem na vyřízení svého formuláře. Této situaci přitom můžete snadno předejít. Podávání žádostí a dalších rozhodných skutečností může probíhat e-mailem s elektronickým podpisem nebo datovou schránkou. Stejný postup můžete volit také v případech, kdy žádáte o peněžitou pomoc v mateřství, chcete změnit výši rodičovského přídavku nebo požádat o porodné. 

Přídavky na dítě a další služby

Pokud vám vlivem nepříznivých okolností na nějaký čas vypadne stálý příjem, nebo zkrátka vaše domácnost prochází nelehkým obdobím, stát v těchto situacích poskytuje další přídavky na dítě, ale také finanční podporu pro pěstouny a jiné služby, o které můžete žádat také online. Stejně tak je možné řešit přihlášení dětí k platbě za komunální odpad a spoustu dalších drobností, kvůli kterým nemusíte do žádné fronty na úřadě. Jestli vás zajímá celkový přehled možností, Ministerstvo vnitra připravilo průvodce, který přehledně provádí nastávající rodiče ve všech situacích obnášející narození dítěte. 

Komunikaci se školkou a školou usnadní datová schránka

Blíží se září a po několika měsících začíná znovu školní docházka. V případě, že vaše dítě nastupuje do nové školky nebo školy, souvisí s tím také povinná agenda, jako je vyplnění evidenčních dotazníků a podobně. Většina vzdělávacích institucí již ovšem plně respektuje elektronickou komunikaci a snadno se domluvíte na předání dokladů a zdravotních potvrzení formou zaslání přes datovou schránku. Během srpna tak vyřídíte vše potřebné a v září už můžete věnovat čas a energii jenom svým malým školákům.

Služby užitečné nejenom pro rodiče

Daňové přiznání, komunikace s katastrálním úřadem, výpisy z různých rejstříků i upozornění na blížící se konec platnosti řidičáku nebo občanského průkazu a cestovního pasu, případně STK. Datová schránka a Portál občana vám usnadní život, ať už jste fyzická osoba nebo podnikáte. Služby eGovernmentu jsou v České republice stále více využívané a neustále dochází k jejich rozšiřování a dalšímu rozvoji. „Stále zaznamenáváme růst počtu uživatelů datových schránek a také zájem o služby eGovernmentu na Portálu občana, proto se snažíme průběžně rozšiřovat nabídku, abychom lidem v komunikaci s úřady mohli nabízet maximální pohodlí,“ říká Roman Vrba, ředitel odboru eGovermentu ministerstva vnitra.