Cestovatelé Hanzelka a Zikmund mají v zoo Plzeň novou expozici

Nejslavnější čeští cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund mají ode dneška samostatnou dlouhodobou expozici v plzeňské zoologické zahradě. Výstava v prvním patře vstupního objektu do podzemí zoo představuje na zhruba sto metrech čtverečných druhou, více než pětiletou cestu Hanzelky a Zikmunda, řekl ČTK ředitel zoo Jiří Trávníček. 

Stálé minimuzeum vzniká jako hold plzeňskému rodákovi Zikmundovi, který v únoru oslavil 95. narozeniny. Vitální cestovatel také v zimě v zoo poklepal na základní kámen expozice. "Výstava ukazuje celý průřez jejich druhou, pětiapůlletou cestou Asií, která už knižně nevyšla kvůli tehdejšímu totalitnímu systému," řekl ředitel. Materiál nasbíraný v Barmě, Indonésii a Japonsku, který už nemohli publikovat, byl vydán až po listopadu 1989, doplnil hlavní autor expozice, cestovatel Rudolf Švaříček. Plzeň má podle něj jedinou samostatnou expozici Hanzelky a Zikmunda, ve svých prostorech se cestovatelům věnuje i muzeum ve Zlíně. 
    
Expozici vévodí stovka velkoformátových černobílých fotografií z asijských putování cestovatelů a doplňují je i některé jejich věci. "Je tady úžasný spacák, se kterým projeli celou Sibiř, lyže, se kterými jezdili na Sibiři, boty, fotografické aparáty, projekční kamera," vyjmenoval Trávníček. Návštěvníci uvidí některé jejich cestopisné filmy, expozici doplňují originální etnografické předměty - rituální maska z kořene palmy, rituální totem z Indonésie, mince a podobně. Tyto originální předměty ale podle Trávníčka přivezli až později jiní cestovatelé. 
    
Na dokreslení cest zoo doplnila místnosti výstavy terárii se živočichy z pouští, tropů či ostrovů. Návštěvníci tak pod velkou fotografií Zikmunda chytajícího ryby průhledem ve stylizovaném sněhu a ledu vidí do akvária s rybami, další zastávky na velké cestě dokresluje živá agama, pouštní pískomilové či pralesní hadi z rovníkové Asie. 
    
Expozice se velmi líbí i dalšími českému cestovateli a nejvydávanějšímu českému spisovateli Miloslavu Stinglovi. "S panem Zikmundem jsme dodnes přátelé. Protože jsem 40 let cestoval a byl jsme ve 152 zemích, i o mě se chystá nějaká podobná výstava. Kde bude, to zatím ještě není rozhodnuté, ale líbilo by se mi takové prostředí, jako je v plzeňské zoo," řekl třiaosmdesátiletý cestovatel, jemuž vyšlo ve světě na 17 milionů výtisků knih a který má objednávky na nové knihy až do roku 2022. 
 
zdroj: ČTK