Čeští vývojáři vytvořili portál s počasím pro celý svět, chtějí konkurovat světovým portálům

Česká meteorologická společnost InMeteo dnes představila novou webovou aplikaci s názvem VentuSky, která na doméně www.ventusky.com zobrazuje meteorologická data pro celý svět. Unikátnost aplikace spočívá v množství zobrazovaných dat. Pro celý svět je k dispozici předpověď teploty, srážek, větru, oblačnosti, tlaku vzduchu, sněhové pokrývky a dalších meteorologických veličin. Aplikace má ambice konkurovat nejnavštěvovanějším portálům o počasí na světě.  

Data jsou zobrazovány na mapě světa. Díky tomu je zřetelná provázanost všech dějů v atmosféře. Například hluboká tlaková níže nad Skandinávií citelně ovlivní i počasí v celé střední Evropě. Vítr je zobrazován pomocí proudnic (čar), které zajímavým způsobem vykreslují neustálý vývoj počasí. Na mapě díky tomu vznikají nádherné útvary zobrazující tlakové níže, které do sebe nasávají okolní vzduch. Proudění na naší Zemi je neustále v pohybu a právě proudnice úžasným způsobem tento pohyb zachycují. Je tak zřetelně patrné, odkud a do jaké oblasti proudí vzduch.

Aplikace VentuSky má ovšem především praktický význam. Návštěvníci se snadno dozvědí, kdy v jejich oblasti začne pršet a jak dlouho bude déšť trvat. Srážky jsou na mapě zobrazeny pomocí barevných stupnic. Při jejich tvorbě byl brán ohled na to, jaké představují srážky nebezpečí. Modré barvy představují nízké srážkové úhrny, které nezpůsobí žádné záplavy. Naopak oranžové a červené odstíny jsou již nebezpečné a mohou přinést povodně. 

Návštěvníci se díky aplikaci VentuSky dostávají přímo k datům z numerických modelů. Data web sbírá ze tří numerických modelů. Vedle poměrně známých dat z amerického modelu GFS, zobrazuje data také z kanadského modelu GEM a nového německého modelu ICON, který je výjimečný svým vysokým rozlišením pro celý svět. 

Aplikace VentuSky je volně přístupná všem na celém světě s cílem zlepšit informovanost o meteorologických dějích v naší atmosféře.