Bouře v Plzeňském kraji lámala stromy, hlavně na Rokycansku

Desítky výjezdů k polámaným stromům popadaným na silnici měli po pondělní večerní bouři hasiči v Plzeňském kraji. Od půlnoci se ale situace uklidnila a nyní už zvýšený počet zásahů nemají, řekl dnes ČTK řídící důstojník krajských hasičů Štefan Livinka. Nejvíce událostí, kolem tří desítek, měli hasiči na Rokycansku.  

Podvečerní bouře podle meteorologa Jana Sulana z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu zasáhla zejména oblast Rokycanska, kde foukal nejsilnější vítr a spadlo i nejvíce srážek. Vítr dosahoval v nárazech rychlosti téměř 70 kilometrů za hodinu - například ve Zbirohu na Rokycansku. "Bouře nebyla tak extrémní jako v jiných částech republiky, vítr v nárazech byl těsně pod hranicí vichřice," uvedl Sulan. Region se podle něj ocitl jen na okraji bouřkového pásma. Nejvíce srážek spadlo v kraji v Terešově na Rokycansku, kde během přechodu bouře napršelo 43 milimetrů vody, v Rokycanech 30 milimetrů.
 
Mírně zvýšenou poruchovost evidovali po přechodu bouře energetici. Na vysokém napětí bylo hlášeno sedm poruch, ještě během noci byly všechny odstraněny, řekl ČTK regionální mluvčí ČEZ Martin Sobotka. Běžný počet poruch na vysokém napětí je podle něj kolem dvou.
 
Hasiči po bouři zejména likvidovali vyvrácené stromy. "Byly to ale spíš jednotlivé kmeny než nějaké větší hromadné vývraty," uvedl Livinka. Na několika místech, například v Radnicích nebo v Mirošově na Rokycansku také čerpali vodu.
 
Radnice na Rokycansku zasáhly povodně už 10. června a napáchaly tu škody za 2,5 milionu korun. Do městečka vtrhla voda i v pondělí. "Jsme tu v takovém trychtýři, kam stéká voda z okolních polí," řekl starosta Jan Altman. Během půlhodinové bouře podle něj v pondělí protekla ulicemi až třiceticentimetrová vlna. Některé komunikace zaplavilo i bahno z polí a štěrk. "Po červnových povodních jsme opravili některé místní komunikace a navezli na ně štěrk, ten to teď zčásti zase spláchlo," popsal starosta. Voda se dostala do několika sklepů rodinných domů, zaplavila také sklepy a suterénní hospodu v sokolovně, kde bylo večer až 40 centimetrů vody. Voda po dešti se dostala i do školní kuchyně. "Tam naštěstí škody nebudou tak velké, protože po červnových povodních se tam ještě čekalo na dokončení oprav," řekl Altman. Následky půlhodinové bouře odhaduje předběžně na zhruba 100.000 korun.
 
zdroj: ČTK