Až výjimečný trest hrozí radikálům kvůli žhářskému útoku v Aši

Až výjimečný trest hrozí dvěma pravicovým extremistům, kteří se dnes u Krajského soudu v Plzni začali zpovídat ze žhářského útoku na ubytovnu v Aši. Čtyřiadvacetiletý Tomáš Kopecký a o deset let starší Michal Poláček si podle spisu v únoru 2012 jako členové neonacistické a rasistické organizace Blood & Honour Division Bohemia opatřili zápalné láhve a hodili je na dům obývaný osobami a rodinami s dětmi, převážně Romů. Souzeno je i dalších sedm osob, členů radikální skupiny, a to kvůli podpoře a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.

Útok se podle obžaloby uskutečnil 26. února 2012 krátce po 02:00 v noci. Podle žalobce se Poláček a Kopecký na činu předem dohodli. Kopecký u benzínové stanice v Aši natankoval 2,4 litru benzinu, poté si po cestě k ubytovně opatřili skleněné láhve. Ve sklepě v bydlišti Kopeckého rodičů vzali hadry na knoty a zhotovili dvě zápalné láhve.
 
Prostor kolem jediných funkčních dveří do ubytovny polili podle spisu zbylým benzinem, poté vhodili zapálené láhve. Kopecký do okna bytu, v němž byl sluchově postižený muž, Poláček do druhého bytu se dvěma obyvateli. Vzniklý požár se podařilo obyvatelům uhasit, nebyli zraněni. V době útoku se v ubytovně nacházelo deset dospělých a osm dětí.
 
Další obžalovaní se zapojovali tak, že například pomáhali vyrábět předměty propagující nacismus, vyzývali k násilí proti Romům, podněcovali k činnosti radikální organizace Blood & Honour Division Bohemia, sháněli nové členy a další.
 
zdroj: ČTK