Až o polovinu zvýší plzeňský Stock svoji výrobu

Plzeňský Stock zvýší výrobu až o polovinu, tedy ze současných 27 milionů litrů lihovin ročně až na 40 milionů litrů. Největší česká likérka postupně přebírá produkci sesterské firmy Stock Italy z italského Terstu. V Plzni se tak budou vyrábět renomované mezinárodní značky, jako například vodka Keglevich Dry nebo luxusní brandy Stock 84. 

Zároveň budou z Plzně prostřednictvím firmy Stock International zásobovány trhy v Itálii, USA, Kanadě, Polsku a dalších 50 zemích, řekl ČTK generální ředitel Stocku Plzeň Petr Pavlík. Ukončení produkce v Itálii a její přenesení do ČR je výsledkem vnitřní analýzy v rámci mezinárodní skupiny Stock Spirits Group. Výrobní testy podle Pavlíka potvrdily, že Stock dokáže italskou produkci zvládnout nejen kapacitně a s větší efektivitou, ale zároveň značky vyrobit v naprosto totožné kvalitě jako pobočka v Terstu.

"Je to velmi výrazné uznání kvality a odbornosti všech lidí, kteří mají na starosti výrobu lihovin. Plný rozjezd produkce je otázkou zhruba tří měsíců, v nichž se musí vyřešit legislativní otázky," řekl Pavlík. Likérka už v testovacím provozu stáčela italské produkty loni a v letošním prvním čtvrtletí. Operace přinese pozitivní efekty v optimálním vytížení stáčecích technologií i zaměstnanosti, dodal. Stock, který má přes 140 lidí, nekomentoval možný nábor nových zaměstnanců.

Stock loni zvýšil prodej na 27,5 milionu litrů lihovin, meziročně to bylo o 3,7 procenta více. Český trh přitom klesl o zhruba čtyři procenta. Tržní podíl likérky v ČR byl za loňský rok nejvyšší v historii, zhruba 41 procent. Loňský export likérky vystoupal na 5,26 milionu litrů, meziroční srovnání firma neuvedla.

Přenesení výroby z Itálie do Česka má také podle Pavlíka "jistou symboliku". Právě v Terstu totiž v roce 1884 italský podnikatel Lionello Stock založil firmu Stock & Camis, která celosvětově proslula hlavně svým koňakem. A právě Stock Plzeň byl v roce 1920 první dceřinou společností, kterou Lionello Stock založil po skončení první světové války a rozpadu Rakouska-Uherska. A právě v Plzni začal Lionello Stock vyrábět v roce 1927 dnes stěžejní produkt Fernet Stock. A podle originální receptury Lionella Stocka, založené na výhradně přírodních ingrediencích, se v Plzni v nezměněné podobě Fernet Stock vyrábí dodnes.

Stock Plzeň je lídrem českého trhu lihovin. Vévodí všem čtyřem jeho rozhodujícím segmentům, tedy hořkým a bylinným lihovinám, tuzemákům a rumům, vodkám a také likérům.

zdroj: ČTK