Atrapa bomby uzavřela rušnou křižovatku v centru Plzně

Atrapa výbušného systému dnes uzavřela jednu z nejrušnějších plzeňských křižovatek, známou jako U Práce. Policie musela skoro na tři hodiny uzavřít okolí pomníku na rohu Americké a Klatovské ulice a evakuovala lidi z domů. Na pomník Díky, Ameriko umístili dva muži předmět, který vypadal jako funkční nástražný výbušný systém. Pyrotechnici zjistili, že to byla napodobenina vyrobená z tvrdého papíru, řekla ČTK policejní mluvčí Hana Štefflová. 

 
Policisté před 16:00 uzavřeli části Americké ulice, Tylovy a Klatovské a z nejbližších domů evakuovali lidi. "Evakuováno bylo na 2000 osob," uvedla Štefflová. "Věc jsme zatím kvalifikovali jako obecné ohrožení," doplnila. Pokud se podaří pachatele odhalit, hrozí jim až osm let vězení. 
    
Dopravu policie začala postupně obnovovat kolem 18:40 a ve stejnou dobu se také evakuovaní lidé začali vracet domů a do kanceláří. Do akce bylo nasazeno několik desítek policistů, a to jak v uniformách, tak v civilu. Přijeli i dva pyrotechnici. 
    
Podnět přišel od občana, který odpoledne zavolal na tísňovou linku městské policie. "Jejich kamerové systémy zaznamenaly, že na pomníku je nějaký předmět. Strážníci zjistili, že ve 12:52 dva muži vlezli na pomník a ve zhruba třímetrové výšce přimontovali předmět, který budil dojem, že jde o nástražný výbušný systém," uvedla Štefflová. 
    
Žulový pomník Díky, Ameriko!, odhalený v roce 1995, je věnován osvobození Plzně americkou armádou v květnu 1945. Právě dnes si celý svět připomíná 12 let od teroristických útoků ve Spojených státech amerických. Dvě unesená letadla narazila do věží Světového obchodního centra v New Yorku. Zemřeli lidé na palubě a další v budovách. 
 
zdroj: ČTK