Americký Steelcase otevřel výrobnu nábytku v zóně u Stříbra

Americký Steelcase, největší výrobce kancelářského nábytku na světě, otevřel svůj nový závod v Panattoni Logistics Parku v Ostrově na Tachovsku. Investoval zhruba 600 milionů korun. Od zahájení výroby loni v říjnu zaměstnal přes 150 lidí, do konce roku jich bude dvojnásobek. Novinářům to dnes řekl Jim Keane, globální prezident a generální ředitel Steelcase. Podle informací ČTK by mohla firma výhledově zaměstnat až 1000 pracovníků.

"Do Ostrova u Stříbra se postupně přesouvá celá výroba z německého závodu v Durlangenu, který se do konce roku uzavře," řekl viceprezident Pierre Blesch. Přesun výroby bude podle manažera kvality Svatopluka Soukupa postupný v osmi vlnách, zatím se uskutečnily dvě. Výroba v novém českém závodě bude rychlejší, kvalitnější a efektivnější než v Durlangenu, řekl Blesch. Výrobní kapacita už je nyní vyšší. Z Ostrova odjíždějí dva kamiony se skříňkami denně, do konce roku jich bude 20.
 
Z Ostrova směřuje od října nábytek z laminované dřevotřísky do celého regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky, která má podle prezidenta firmy vysoký růstový potenciál. "Od Stříbra máme veliká očekávání," řekl Keane. Dodal, že americká rodinná firma s 10.700 lidmi po světě má v Ostrově velký prostor pro expanzi. Zatím má jednu vlastní halu o ploše 26.000 metrů čtverečních.
 
Nový závod na Tachovsku je jedním ze čtyř firmy Steelcase v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky (EMEA). Další tři jsou v německém Rosenheimu, francouzském Sarrebourgu a v Madridu. "Východní Evropa je pro nás strategický trh a závod ve Stříbře představuje pro naše dlouhodobé růstové plány v regionu EMEA vysoký potenciál. Při volbě nové lokality byla nejdůležitější podmínkou vynikající infrastruktura, dopravní i datová. Zároveň jsme potřebovali spolehlivé a kvalifikované pracovníky. To vše jsme tady našli," řekl Keane. Nevyloučil, že se bude v příštích letech vyrábět v Ostrově i kovový nábytek.
 
V novém závodě bude Steelcase vyrábět hlavně laminované kontejnery. "Je vybaven nejmodernější technikou v oblasti laserového okližování hran," řekl o závodu Keane. V Ostrově budou dvě takové linky, stejný bude počet montážních linek. Jejich délka ale bude poloviční než v Durlangenu. Linky mají tři rychlosti a podle zákaznické poptávky je možné doplňovat k nim pracovníky, řekl manažer kontroly Petr Jílek.
 
Steelcase už od loňska přijímá dělníky i střední management. "Koncem letošního roku chceme mít ze 300 pracovníků 250 dělníků," řekla personální vedoucí Helena Sanchez. Podle informací ČTK už začíná hledat také v Plzni a okolí. "Budeme se snažit, aby tak věhlasné firmy jako Steelcase, jichž do našeho regionu míří stále více, měly dostatek kvalifikovaných lidí," řekl náměstek hejtmana Ivo Grüner.
 
Steelcase, založená před 103 lety v Grand Rapids ve státě Michigan, je na českém trhu 23. rokem. Loňské tržby koncernu činily tři miliardy dolarů (přes 70 miliard Kč). Masivně investuje do výzkumu a vývoje, za poslední tři roky přes 100 milionů USD.
 
Panattoni Park v Ostrově má zaplněnou první etapu, kde je na 15 hektarech pět firem s více než 700 zaměstnanci. Nyní se zaplňuje druhá etapa s více než 40 hektary. První halu až pro 600 lidí už tam otevřel německý výrobce vnitřních výplní automobilů Ideal Automotive. Závod na montáž vysokozdvižných vozíků staví německý KION Group; výrobu zahájí v lednu 2016 a zaměstná 200 lidí, výhledově až dvojnásobek. Na 25 zbylých hektarů směřují další dva až tři silní zahraniční investoři. Podle šéfa Panattoni Europe ČR Pavla Sovičky má jít o vysoce technologickou výrobu, ne o montovny. Rozhodnuto bude do pololetí.
 
zdroj: ČTK