Veřejná koupaliště fungují zejména díky EU

Už několik let využívají obyvatelé i návštěvníci Plzeňského a Jihočeského kraje veřejná koupaliště, která byla postavena či zmodernizována s finanční pomocí Evropské unie. Několik bazénů i letních plováren bylo v regionu vybudováno díky podpoře Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad (ROP Jihozápad). 

Letní plovárna v Českých Budějovicích, plavecký bazén v Jindřichově Hradci, bazén v Tachově, přírodní koupací biotop v Blovicích, koupaliště v Kralovicích, koupaliště na Borku u Českých Budějovic, koupaliště v Sušici nebo přírodní bazén v Borovanech a mnohé další. To je jen výčet nově vybudovaných, rekonstruovaných nebo rozšířených veřejných koupališť, na které v uplynulých letech finančně přispěla Evropská unie prostřednictvím ROP Jihozápad.

„Obyvatelé a návštěvníci regionu Jihozápad tak mohou nejen v letním období využívat konkrétní výsledky přispění regionálního operačního programu na volnočasové aktivity. Nejedná se samozřejmě pouze o koupaliště, ale řadu sportovišť, stezek, rozhleden nebo jiných aktivit cestovního ruchu,“ uvedl předseda Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad a náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner.

V pořadí druhou sezónou má před sebou několik koupališť v jihozápadních Čechách. Jedná se například o vloni v červnu otevřenou Městskou letní plovárnu v Týně nad Vltavou, která získala dotaci z ROP Jihozápad ve výši takřka 30 milionů korun. Finance z Evropské unie pomohly zrekonstruovat vodní plochu o rozloze 770 m2. Areál disponuje třemi plaveckými drahami o délce 25 metrů, vodním prostorem pro relaxaci s perličkovými lavicemi a masážními tryskami, houpacím bazénem, zavěšenou sítí, chrliči vody a částí s tobogánem a skluzavkami. Na plovárně je dále dětské brouzdaliště. 

Vloni byl také zprovozněn venkovní bazén v Plzni na Lochotíně. V rámci projektu s názvem „Obnova venkovního bazénu Plzeň-Lochotín pro rozvoj cestovního ruchu“ podpořeného z ROP Jihozápad došlo ke kompletní rekonstrukci starého nevzhledného a nefunkčního bazénu včetně zázemí a technologií. Pro rodiče s dětmi bylo v rámci projektu vybudováno i nové dětské brouzdaliště s herními prvky. Unie na tuto stavbu přispěla více než sedmi a půl miliony korun. 

„Novou podobu získal také areál venkovního koupaliště v Sušici, kde nově vznikla víceúčelová větší vodní plocha s různými herními prvky a vyvýšená opalovací deska. Zachovány zůstaly dětský bazén, brouzdaliště a původní dřevěné převlékárny, které byly ale opraveny. Druhé léto prožijí ještě dotovaná koupaliště ve Vimperku a Zvíkovském Podhradí,“ řekl Karel Hron, pověřen vedením Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad.