Protest studentů práv proti možnému zrušení fakulty

Asi tři stovky studentů protestovaly včera necelou hodinu před budovou plzeňské právnické fakulty. Akcí vyjadřovaly nesouhlas s rozhodnutím akreditační komise, která neprodloužila fakultě pětiletý magisterský program. Ten je pro práva zásadní. Během proslovů vyzvali studenti ministra školství Josefa Dobeše, aby se osobně sešel s vedením Západočeské univerzity (ZČU) i práv, a mohl tak situaci objektivně posoudit.

Děkan fakulty Jan Pauly, který na shromáždění ke studentům promluvil, novinářům řekl, že rektorka ZČU už ministra o setkání požádala. Na shromáždění studenti podepisovali i prohlášení, které zašlou na ministerstvo školství. Během prvních pár minut sesbírali podpisy na 20 archů papíru. Studenti se během několika hodin svolali přes sociální síť, kde už se objevují i různá hesla namířená zejména proti šéfce akreditační komise Vladimíře Dvořákové.

Studenti přišli vybaveni píšťalkami a transparenty s nápisy "Nerušte fakultu, zrušte neobjektivní akreditační komisi", "Neberte nám šanci" nebo "Chceme rovné podmínky" a podobně. "Jen dva režimy zavřely vysoké školy, a to byl fašismus a komunismus," uvedla v proslovu jedna ze studentek. Podle ní jsou práva v Plzni pod drobnohledem a jsou tak jednou z nejčistších fakult. Akci přihlíželi i pedagogové. V závěru studenti vytvořili lidský řetěz kolem budovy a slíbili, že bude další shromáždění příští týden.

O situaci na právech už ráno jednalo vedení ZČU. Právě studenti práv jsou podle rektorky prioritní. Protože škola zatím nemá detailní stanovisko akreditační komise, vyžádá si jej. Na pondělí pak rektorka Ilona Mauritzová svolala mimořádné jednání.

"Naše kroky jsou nyní jednak vyjednávací a jednak právní. Už jsem se několikrát spojoval s paní rektorkou, chceme mít možnost osobně vysvětlit panu ministrovi celou situaci. Obávám se, že druhá strana úplně slyšet nebyla," řekl novinářům děkan Pauly.

V oblasti právních kroků je prý nápadů řada. "Musíme zvolit, jak je budeme realizovat. Pozadí těchto kroků nebudeme prozrazovat předem, budeme ale o něm informovat," uvedl. Podle děkana existuje právní prostor pro záchranu fakulty, a to v čase vázaném na přijímací zkoušky. Fakulta zatím přijímačky nezrušila, podle proděkanky fakulty Petry Jánošíkové by mohly být třeba ještě v září, neboť přijímací řízení většinou končí do října.

Univerzita bude muset začít řešit, co se studenty. Komisaři jí dali čas do konce října, aby mohli být převedeni na jiné fakulty. Jejich představitelé ale poukazují na to, že právnické fakulty jsou plné a přesun studentů z Plzně by přines řadu problémů. Podle děkanky brněnských práv Naděždy Rozehnalové situace vyžaduje systémové řešení, na němž se budou podílet jak Západočeská univerzita, tak ministerstvo školství. O případných přestupech podle ní nelze jednat s jednotlivými studenty.

Podle vyjádření děkana pražské právnické fakulty Aleše Gerlocha nedokáže žádná fakulta v Česku přijmout naráz 200, 500 nebo i víc studentů. Bývalý ředitel odboru vysokých škol na ministerstvu školství Jiří Nantl uvedl jako možnost, že by plzeňské studenty převzala Univerzita Karlova, jež by se stala garantem výuky, ale učilo by se v zázemí plzeňské fakulty.

zdroj: ČTK