Požehnaná várka Pilsner Urquell je na cestě do Vatikánu

Slavnostní velikonoční várka 2012 půllitrových lahví ležáku Pilsner Urquell, které 20. února požehnal plzeňský biskup František Radkovský, včera vyjela z bran Plzeňského Prazdroje do Vatikánu. Zásilku požehnaného ležáku s certifikátem o jeho původu a pivním pohárem vyrobeným jako velikonoční dar pro papeže Benedikta XVI. vypravil s biskupem obchodní sládek pivovaru Václav Berka. ¨

Z rukou českého velvyslance Pavla Vošalíka vše převezme kardinál Tarcisio Bertone, státní sekretář Svatého stolce, řekl ČTK Berka. "Plzeňské pivo se už dříve u Svatého stolce nepravidelně objevovalo, my teď chceme vybudovat tradici velikonočního daru požehnaného ležáku z Plzně. Letos navíc věnujeme papeži originální pivní pohár," uvedl Berka. Křišťálový pohár vyrobil německý designér Lars Kemper se skláři z Lasvitu Nový Bor. Výroba pivní sklenice o obsahu 0,3 litru trvala 20 dní. Kvůli ostrým geometrickým linkám ho museli skláři kompletně po celém obvodu přebrousit.

"Část našeho piva bude pro poutníky," řekl Vladimír Jurina z pivovaru, který loni dodal do Vatikánu o jednu láhev méně. Velikonoční várka má podle něj křesťanskou symboliku v tom, že zrála téměř celou postní dobu před Velikonocemi. Do italských měst mimo Vatikán vyváží pivovar desítky tisíc hektolitrů piva ročně, hlavně lahvové.

"Když řeknu, že jsem biskup v Plzni, tak to lidem moc neřekne, ale když řeknu Pilsner Urquell, tak to znají všichni," uvedl Radkovský. Vadí mu, že se občas lidé domnívají, že je to pivo z Německa. To je proto, že v Německu se říká Pils jako druh piva, dodal. Pro žehnání piva existuje stará forma, protože už staré kláštery měly pivovar a dodnes ho některé vaří, v Česku například strahovský a želivský. Smyslem žehnání není pivo samotné, ale vždy člověk, pro jehož dobro a užitek má být.

zdroj: ČTK